PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Jerzy Młodziejowski

Jerzy Młodziejowski

1909-1985

Jerzy Młodziejowski, urodzony 2 II 1909 w Łuhinkach (Wołyń), zmarł 7 V 1985 w Poznaniu, polski kompozytor, dyrygent i pisarz muzyczny. Jako krytyk używał często pseudonimu Jerzy Korab. Prywatne lekcje gry skrzypcowej pobierał u E. Jahnkego. W latach 1920–1927 kształcił się w konserwatorium w Poznaniu (skrzypce u S. Pawlaka, teoria u W. Raczkowskiego, H. Opieńskiego, S. Wiechowicza, W. Gieburowskiego). W roku 1932 ukończył na uniwersytecie w Poznaniu studia z zakresu geografii (1935 doktorat). W latach 30. udzielał się w życiu muzycznym Poznania jako publicysta, pedagog, prelegent i fotografik, od 1938 prowadził jako asystent W. Raczkowskiego chór męski Echo.

Brał udział w kampanii wrześniowej, od 1940 do 1945 roku był w obozie jenieckim w Woldenbergu (obecnie Dobiegniew), gdzie zorganizował chór, prowadził orkiestrę, grał w kwartecie smyczkowym, pisał utwory wykonywane przez obozowe zespoły. Po wojnie osiedlił się w Poznaniu, krótko pracował na uniwersytecie w katedrze geografii, w latach 1947–1948 był altowiolistą w Filharmonii Poznańskiej i studiował dyrygenturę prywatnie u W. Bierdiajewa, od 1948 do 1950 był asystentem, następnie drugim dyrygentem Filharmonii. W tym czasie ponownie podjął pracę jako dyrygent chóralny (m.in. chór Echo, Poznański Akademicki Chór Męski, chór Pocztowców). W roku 1952 założył i prowadził do 1954 orkiestrę symfoniczną w Opolu. W 1954 objął w Poznaniu stanowisko kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Wielkopolskiej Symfonicznej Orkiestry Objazdowej (późniejsze Państwowa Orkiestra Symfoniczna im. K. Kurpińskiego), przez szereg lat był jej dyrygentem, w tymże roku założył Poznański Kwartet Smyczkowy, od 1961 kierował Poznańską Radiową Orkiestrą Smyczkową.

Prowadził działalność popularyzatorską na estradzie i w radiu. Był współinicjatorem ogólnopolskiego konkursu wykonawczego na instrumentach dętych drewnianych we Włoszakowicach (I 1967). Swoją wszechstronną działalnością przyczynił się do ożywienia kultury muzycznej Poznania. Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia państwowe, m.in. w roku 1980 nagrodę Prezydenta miasta Poznania i Złoty Medal ministra kultury Czechosłowacji za propagowanie muzyki czeskiej w Polsce. Rękopisy utworów Młodziejowskiego znajdują się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Danuta Jasińska, Encyklopedia muzyczna, M