PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Wrzesień 2018 «

Pierwsze polskie wykonanie „Swansong” Arvo Pärta
Pierwsze polskie wykonanie „Swansong” Arvo Pärta
2018-09-28

Koncert 5 października NFM Filharmonia Wrocławska poświęci twórczości Arvo Pärta. W programie wieczoru znalazły się cztery symfonie kompozytora oraz – po raz pierwszy prezentowany w Polsce – utwór „Swansong”. Orkiestrę Narodowego Forum Muzyki poprowadzi Tõnu Kaljuste – przyjaciel i jeden z najbardziej zaufanych dyrygentów kompozytora.

Weekendowy Kurs Edytorstwa Muzycznego
Weekendowy Kurs Edytorstwa Muzycznego
2018-09-28

Bezpłatny kurs, adresowany do absolwentów studiów muzycznych I i II stopnia zainteresowanych edytorstwem muzycznym i chcących w przyszłości współpracować z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, rozpocznie się 13 października i potrwa do połowy czerwca. Zjazdy organizowane będą co drugą sobotę w Instytucie Muzykologii UJ w Krakowie w godzinach 10:15–16:30.

Zubel. Bildbeschreibung. Violin Concerto. Warszawska Jesień.
Zubel. Bildbeschreibung. Violin Concerto. Warszawska Jesień.
2018-09-26

27 września odbędzie się polska premiera „Bildbeschreibung” Agaty Zubel. To – jak wskazuje kompozytorka – forma operowa napisana na sopran, baryton i zespół z solistycznie potraktowanymi partiami fletów, klarnetu, saksofonu, trąbki, keybordu, wiolonczeli i saksofonu. Utwór wykonają: Agata Zubel. Frank Wörner oraz muzycy Klangforum Wien pod batutą Titusa Engela.

Prawykonanie „Blessing gentle breeze” Eugeniusza Knapika
Prawykonanie „Blessing gentle breeze” Eugeniusza Knapika
2018-09-25

„Blessing gentle breeze” na chór mieszany i orkiestrę to najnowszy utwór Eugeniusza Knapika. Napisany został do słów angielskiego romantyka Williama Wordswortha. Prawykonanie „Blessing gentle breeze” odbędzie się 5 października podczas koncertu otwierającego sezon 2018/2019 Filharmonii Narodowej.

Gradus ad Parnassum – akademia mistrzowskiej pianistyki
Gradus ad Parnassum – akademia mistrzowskiej pianistyki
2018-09-25

W dniach 5–7 października 2018 r. w budynku PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie przy ul. Basztowej odbędzie się kolejna edycja konferencji Gradus ad Parnassum – akademia mistrzowskiej pianistyki.

Utwory Chyrzyńskiego i Góreckiego w Korei Południowej
Utwory Chyrzyńskiego i Góreckiego w Korei Południowej
2018-09-25

Za tydzień, 2 października w Korei zabrzmią utwory kompozytorów polskich! „Ukiyo-e No. 4” Marcela Chyrzyńskiego oraz „Trio concerto” Mikołaja Góreckiego zostaną wykonane w Daegu Concert House.

Komunikat
Komunikat
2018-09-24

Z powodu awarii technicznej księgarnia muzyczna przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie oraz księgarnia internetowa będą nieczynne do 15 października. Przepraszamy za niedogodności!

TUTTI.pl – ostatni tydzień przyjmowania wniosków
TUTTI.pl – ostatni tydzień przyjmowania wniosków
2018-09-24

Filharmonie, zespoły, fundacje, organizacje, stowarzyszenia, producenci – przypominamy, że jeszcze przez tydzień przyjmujemy wnioski w drugim naborze II edycji TUTTI.pl!

Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”
Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”
2018-09-24

W dniach 25 – 29 września 2018 w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się XXIV Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”. Festiwal ten odbywa się cyklicznie od 1991 roku i jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonisty i pedagoga, twórcy polskiej nowoczesnej literatury akordeonowej, zmarłego w 1990 roku w wieku 39 lat.

Warszawska Jesień z „Audycją V” Andrzeja Krzanowskiego
Warszawska Jesień z „Audycją V” Andrzeja Krzanowskiego
2018-09-19

Legendarna „Audycja V” Andrzeja Krzanowskiego zabrzmi 23 września podczas Festiwalu Warszawska Jesień. To wydarzenie, którego wagi nie da się przecenić!

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.