PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Inverted Mountain Marty Ptaszyńskiej w ramach 21. Świętokrzyskich Dni Muzyki

2013-04-17
19 kwietnia 2013 podczas koncertu „Inspiracje” w kieleckiej filharmonii zabrzmi "Inverted Mountain" Marty Ptaszyńskiej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Utwór cechuje rozwibrowana, barwna faktura i dynamiczny, pełen witalności i energii przebieg muzyczny. Muzyka mieni się tu różnorodnością barw, zmieniających się jak w kalejdoskopie. Istotnym czynnikiem jest rytm, intrygujące kombinacje nakładających się na siebie rytmów, bazujących na wzorcach muzyki afrykańskiej. Utwór jest rodzajem muzycznej podróży poprzez rozmaite kultury muzyczne świata, w którym dobiegają nas echa surowej i pełnej energii muzyki góralskiej, popularnego hejnału krakowskiego, jak „reminiscencje” muzyki różnych kontynentów.

„Idea formalna – mówi kompozytorka – zawarta w tytule jest bardzo obrazowa, w tym sensie, że można ją przełożyć na formę plastyczną – obraz ‘odwróconej góry’. Skąd ten tytuł? Gdy chodziłam po górach zawsze odnosiłam wrażenie, że schodzenie ze szczytu wymaga większego wysiłku fizycznego, niż wejście na niego. Stąd wzięła się idea tego dynamicznego utworu. Ciągle rosnące napięcie muzyczne nie rozładowuje się tu wcale w momencie kulminacyjnym, ale zmienia tylko kierunek powodując, że punkt kulminacyjny staje się jakby ‘punktem zerowym’, od którego napięcie znów rośnie, aż do końca utworu. ‘Odwrócenie’ występuje konsekwentnie w materiale dźwiękowym utworu.”

W ramach trwającego od 12.04.2013 festiwalu odbędą się jeszcze następujące koncerty:

17 kwietnia 2013, środa, g. 18.30, Sala Kameralna
KWARTET NA KONIEC CZASU
SZYMON KRZESZOWIEC skrzypce
ARTUR PACHLEWSKI klarnet
ADAM KRZESZOWIEC wiolonczela
PIOTR SAŁAJCZYK fortepian
JERZY STANKIEWICZ słowo wstępne

O. MESSIAEN Kwartet na koniec czasu na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian (1940/41)

18 kwietnia 2013, czwartek, g. 18.30, Sala Kameralna
SONOFRENIA
ZESPÓŁ SONOFRENIA
w składzie:
BARTOSZ KOWALSKI trąbka, kornet, flety proste, fortepian, elektronika
KRZYSZTOF KOZŁOWSKI fortepian, syntezator, elektronika
WOJCIECH BŁAŻEJCZYK gitara elektryczna, elektronika

B. KOWALSKI Rithmosium na fortepian, gitarę elektryczną i fortepian elektryczny
W. BŁAŻEJCZYK Involutio
B. KOWALSKI, W. BŁAŻEJCZYK, K. KOZŁOWSKI WizjoTony na trio, elektronikę i video

19 kwietnia 2013, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa
INSPIRACJE
ANDRZEJ ŁADOMIRSKI skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent

S. MORYTO Uwertura na orkiestrę Rok 1410*
M. GÓRECKI Concerto - Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
M. PTASZYŃSKA Inverted Mountain
L. RÓŻYCKI Poemat symfoniczny Anhelli op. 22


23 kwietnia 2013, wtorek, g. 18.30, Sala Kameralna

KONCERT PERFORMANCE – DŹWIĘKI I OBRAZY
MAREK CHOŁONIEWSKI komputery, smartfony, sensory optyczne
MAREK CHOŁONIEWSKI: Cykl all real…: dark&LightZone na zestaw sensorów optycznych
iPhonic na iPhona
face video interaktywne
WYSYG (What You See You Get) na światło i komputer
Like Breathing na zespół instrumentalny i elektronikę*

24 kwietnia 2013, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa
ŻYWIOŁY
Projekcja filmów:
PSALMUS w reżyserii KRYSTYNY I MICHAŁA BOGUSŁAWSKICH
DLA LUDZI MAM ZAWSZE TWARZ POGODNĄ… GRAŻYNA BACEWICZ w reżyserii DARIUSZA PAWELCA
MAŁGORZATA GĄSIOROWSKA, MICHAŁ BOGUSŁAWSKI słowo wprowadzające

25 kwietnia 2013, czwartek, g. 18.30, Sala Kameralna
RECITAL W RYTMIE WALCA
GABRIELA SZENDZIELORZ fortepian

MAURICE RAVEL Valses nobles et sentimentales
BELA BARTÓK Bagatela op. 8 nr 14 Valse
CLAUDE DEBUSSY La plus que lente
ARNOLD SCHÖNBERG Klavierstück op. 23 nr 5 Walzer*
SAMUEL BARBER Souvenir nr 1 Waltz*
MAREK STACHOWSKI Cinq petites valses* (1998)
RYSZARD GABRYŚ Biały walc Gabriela* (1998)
MARIUSZ DUBAJ Dwa walce** (1999, 2011)
JERZY KORNOWICZ Wstęga purpury (W szponach walca)* (2002)
BOGUSŁAW SCHAEFFER Walc dla G.S.* (2002)

26 kwietnia 2013, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa
FINAŁ
PAWEŁ GUSNAR saksofon
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JANUSZ PRZYBYLSKI dyrygent

K. MEYER Hommage á Johannes Brahms op. 59 na orkiestrę*
B. KOWALSKI Gniew wiatru na saksofon i orkiestrę kameralną (utwór zamówiony przez FŚ)
G. FITELBERG I Symfonia

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.