PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Inauguracja 10. Festiwalu Muzyki Polskiej

2014-06-30

4 lipca zaczyna się w Krakowie 10 edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Na koncercie inauguracyjnym zabrzmią utwory Pawła Mykietyna, Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Pendereckiego. Kolejne dni festiwalu również obfitować będą we wspaniałe artystyczne wydarzenia.

4 lipca podczas inauguracji 10. Festiwalu Muzyki Polskiej, będziemy świadkami prezentacji dzieł wielkich indywidualności XX wieku. Cztery różne pokolenia, cztery odmienne pomysły muzyczne. Jedna cecha łącząca Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna: nowatorskość. W koncercie udział wezmą: Łukasz Długosz, wybitny wirtuoz-flecista, laureat licznych konkursów fletowych w Polsce i za granicą oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – orkiestra ciesząca się dużym poważaniem w kraju i na arenie międzynarodowej, a nad całością zapanuje charyzmatyczny maestro Alexander Liebreich, okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej rokujących i interesujących przedstawicieli nowej generacji dyrygentów.

13 lipca w niedzielę festiwal zaprasza na Polską Galę Operową. Tego wieczoru przeniesiemy się w świat szlacheckich dworków, mieszczańskich domków i pod strzechy górali. Zabrzmią sławne arie i partie chóralne operowych twórców umiejących wyrazić całe bogactwo polskich tradycji. Bez ich melodii nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie polskiej twórczości operowej: Stanisław Moniuszko z fragmentami oper Halka, Hrabina i Paria; Feliks Nowowiejski (Legenda Bałtyku); Władysław Żeleński z arią z opery Janek i Roman Statkowski z polonezem z Marii. Wspaniałych wrażeń dostarczą nam wybitni soliści wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Sinfonią Iuventus, pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Sopranem zaśpiewa Elżbieta Szmytka, zaś partię tenorową wykona Andrzej Lampert. Obydwoje artyści występują na najważniejszych scenach operowych Europy i współpracują ze światowej sławy dyrygentami.

W trzecim tygodniu festiwalu, w sobotę, odbędzie się “przegląd” polskiej twórczości pieśniowej, w wykonaniu fenomenalnej, światowej sławy śpiewaczki Ewy Podleś. Wokalistka obdarzona jest kontraltem o ogromnej skali i biegłości technicznej. Dzięki niej będziemy mogli prześledzić, jak gatunek pieśni ewoluował w twórczości wielkich polskich kompozytorów. Ewa Podleś wystąpi w towarzystwie Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianista wraz z Ewą Podleś stworzą niezapomniany duet i zagwarantują nam dawkę silnych muzycznych wrażeń.

Na finał Festiwalu (20.07.2014, niedziela, godz. 20.00) usłyszymy monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego Polskie Requiem w przestrzeni sakralnej – w kościele św. Katarzyny – w wykonaniu znakomitych śpiewaków, Chóru Filharmonii Krakowskiej i Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka.

Informacja na temat biletów i szczegółowy program na www.fmp.org.pl

Najczęściej czytane:

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.

Listopad obfitujący w prawykonania i prapremiery!

W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie. 

Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet w polskiej trasie koncertowej z muzyką Witolda Lutosławskiego

Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.

 

Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.