Aktualności
Muzyka Mistrzów podczas Świętokrzyskich Dni Muzyki
2015-03-30
Wykonanie III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" op.36 Henryka Mikołaja Góreckiego zainauguruje XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki. Podczas festiwalu, którego partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, między 10 a 24 kwietnia usłyszymy także dzieła innych wybitnych kompozytorów, w tym Witolda Lutosławskiego.
III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego wykona solistka Barbara Kubiak (sopran) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świetokrzyskiej pod batutą Maestro Tadeusza Strugały.
W programie festiwalu znalazły się także między innymi Kwartet fletowy G-dur op. 3 Franciszka Lessela, Choroba na śmierć Tomasza Sikorskiego i III Symfonia W. Lutosławskiego,
Obok klasyków usłyszymy także utwory z dziedziny elektroniki.
Oprócz koncertów w ramach Festiwalu odbędą sie dwa wieczory filmowe: 15 kwietnia zaplanowana jest projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Witoldowi Lutosławskiemu pt. „Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, zaś tydzień później obejrzeć można film Bożeny Garus-Hockuby o wybitnym dyrygencie Arturze Rodzińskim. Festiwalowi towarzyszy także wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach pt. Inspiracje.
Historia Festiwalu sięga lat 60. XX wieku. Jego pomysłodawcą był dyrektor Filharmonii Świetokrzyskiej – Karol Anbild. Podczas pierwszych edycji prezentowano muzykę polską Po reaktywacji Festiwalu przez dyrektora Filhamonii – Szymona Kawalla impreza nabrała charakteru monograficznego. Od 2002 roku dyrektorem Świętokrzyskich Dni Muzyki jest Jacek Rogala, który główną ideą festiwalu uczynił prezentowanie polskiej muzyki, ze szczególnym uwzględnieiem utworów, które nie były wcześniej wykonywane w Kielcach.
Jak podkreśla Jacek Rogala:
"Nasz doroczny wiosenny festiwal, „Świętokrzyskie Dni Muzyki”, nieustannie podlega ewolucyjnej przemianie. Przede wszystkim, jeszcze bardziej niż dotąd, ogniskować się będzie na muzyce polskiej. Po wtóre, nie rezygnując z prezentowania najnowszych osiągnięć rodzimych kompozytorów, nieco więcej miejsca poświęcimy utworom i twórcom zapomnianym lub odkrywanym na nowo, bo – jak się okazuje – mamy takiej muzyki całkiem sporo, a i wykonawcy sięgają po nią coraz chętniej".
Jako partnerzy Festiwalu szczególnie zapraszamy do odwiedzenia Filharmonii Świętokrzyskiej!
Szczegółowe informacje i program znaleźć można na stronie: http://filharmonia.kielce.com.pl/dni.html
Najczęściej czytane:
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.