Aktualności
Adam Porębski wyróżniony w XII Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-05-13
Z przyjemnością informujemy, że laureatem XII edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego został pan Adam Porębski. Wyróżniona kompozycja to utwór "Kolby" na małą orkiestrę symfoniczną.
Przedmiotem XII edycji Konkursu była oryginalna kompozycja przeznaczona na małą orkiestrę symfoniczną, inspirowana polską muzyką ludową. Temat Konkursu powiązany był z Rokiem Kolberga.
Jury w składzie Andrzej Kucybała (dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej oraz dyrygent Orkiestry Symfonicznej w tejże szkole), Sławomir Kupczak (kompozytor, dyrygent Szkolnej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze) oraz Daniel Cichy (Redaktor Naczelny PWM) przyznało jedno wyróżnienie, które powędrowało do Adama Porębskiego za utwór "Kolby" na małą orkiestrę symfoniczną.
Adam Porębski urodził się w 1990 r. we Wrocławiu. W roku 2014 ukończył z wyróżnieniem oraz Dyplomem Honorowym Primus Inter Pares studia magisterskie w klasie Krystiana Kiełba (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa), Zbigniewa Karneckiego i Sebastiana Ładyżyńskiego (muzyka teatralna i filmowa) w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Równolegle ukończył także studia magisterskie w zakresie gry na skrzypcach, kształcąc się pod kierunkiem Jarosława Pietrzaka i Małgorzaty Kogut-Ślandy. Od 2014 roku pracuje na stanowisku asystenta w macierzystej uczelni. Obok aktywności kompozytorskiej ważne miejsce w życiu Adama Porębskiego zajmuje działalność pianistyczna ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX i XXI wieku.
Twórczość Adama Porębskiego doceniono podczas wielu konkursów kompozytorskich. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010-2011), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012-2013), Prezydenta Wrocławia (2010-13) i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2014).
Jego utwory wykonywane były na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, np. „Musica Polonica Nova” i „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu, „Poznańska Wiosna Muzyczna” „Śląska Trybuna Kompozytorów” w Katowicach, „Janacek May” w Ostrawie, „Świętokrzyskie Dni Muzyki” w Kielcach, „Christopher’s Summer Festival” w Wilnie.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatowi serdecznie gratulujemy!
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.