Aktualności
Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „CRACOVIA CANTANS”
2015-06-01
VI edycja Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cracovia Cantans” odbędzie się w dniach 11 - 14 czerwca 2015 roku. Festiwal stanowi znakomitą okazję do spotkania zespołów z różnych zakątków świata, a także promocji muzyki chóralnej.
Festiwal rozpocznie się 11 czerwca koncertem zatytułowanym „Światło i Śpiew” (godzina 19:00, Kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7), podczas którego wystąpią chóry: K.O.O.R. z Estonii, Lahden Kamarikuoro oraz Näsin Ääni z Finlandii, Vrengenkoret z Norwegii i Lundby Motet Choir oraz
Norrlands Nations Choir ze Szwecji.
W kolejnych dniach odbędą się przesłuchania konkursowe, a także liczne koncerty w różnych częściach Krakowa: w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza, Filharmonii Krakowskiej oraz w kościołach na Starym Mieście. W festiwalu udział biorą chóry polskie i zagraniczne.
W Jury pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego zasiądą wybitni artyści i specjaliści z dziedziny chóralistyki: Ko Matsushita (Japonia), Irina Roganova (Rosja), Javier Busto (Hiszpania) oraz Rihards Dubra (Łotwa).
Chóry uczestniczyć mogą w jednej z następujących kategorii:
- Chóry mieszane dorośli
- Chóry o głosach równych dorośli - męskie
- Chóry o głosach równych dorośli - żeńskie
- Chóry młodzieżowe
- Chóry dziecięce
- Chóry kameralne
- Muzyka popularna, ludowa, gospel
- Muzyka sakralna
Najlepszy chór festiwalu otrzyma nagrodę GRAND PRIX oraz statuetkę „Złota Polihymnia”.
Dodatkowo Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest fundatorem specjalnej nagrody w wysokości 500 EUR dla chóru zagranicznego za najlepszą interpretację i wykonanie utworu chóralnego polskiego kompozytora z katalogu PWM. Do rywalizacji o nagrodę mógł przystąpić każdy zespół, w którego programie znalazł się przynajmniej jeden z konkursowych utworów. Wykonawcy zobowiązani są do śpiewania z oryginalnych nut. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej Gali 14 czerwca o godzinie 16.00 w Filharmonii Krakowskiej.
Wstęp na koncerty i przesłuchania konkursowe jest bezpłatny.
Szczegółowy program znaleźć można na stronie: www.krakowchoirfestival.pl
Najczęściej czytane:
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.