PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Cykl koncertów „Muzyka pod Liberatorem”

2016-02-29

Twórczość kompozytorów związanych z Warszawą prezentowana będzie w tym roku podczas cyklu koncertów pt. „Muzyka pod Liberatorem”. Bohaterami kolejnych spotkań będą najwybitniejsi polscy twórcy muzyki współczesnej, których losy, często tragicznie, splatały się z historią stolicy.
 

Obok muzyki z bogatych zasobów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zabrzmią głosy samych kompozytorów, zachowane w archiwum Polskiego Radia, a o ich związkach z Warszawą opowiedzą oni sami lub żyjący członkowie ich rodzin oraz zaproszeni artyści.

Zapowiedzią cyklu był koncert kolęd i muzyki religijnej PAWŁA ŁUKASZEWSKIEGO – kompozytora, pedagoga i laureata szeregu nagród kompozytorskich oraz fonograficznych, nazywanego mistrzem muzyki sakralnej – który odbył się 27 stycznia. Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją kompozytora wykonał m.in. Pie Jesu oraz In Paradisum, Laudate Dominum, Ave Maria, gratia plena, Bóg-Człowiek i Missa brevis.

Niespełna miesiąc później, 23 lutego, w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego zabrzmiała muzyka fortepianowa STEFANA KISIELEWSKIEGO – kompozytora, muzyka, pisarza i publicysty. Kompozycje pochodzące z wczesnego okresu twórczości Kisiela (powstały w czasie okupacji i w latach 50.) wykonała Magdalena Lisak.


Kolejne koncerty z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”:

30.03 Koncert muzyki ROMANA MACIEJEWSKIEGO w wykonaniu Lutosławski Piano Duo

Utwory na dwa fortepiany Romana Maciejewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Autor monumentalnego Requiem, napisanego w hołdzie ofiarom wojny, był też kompozytorem m.in. kilkudziesięciu błyskotliwych mazurków na fortepian i wielu innych, nieprzemijających utworów, których sam był wykonawcą.


14.04 Koncert muzyki WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik

Utwory Witolda Lutosławskiego dla dzieci. Prezentacja mniej znanego oblicza kompozytora, który twórczością dla najmłodszych, pisaną do poezji znakomitych polskich literatów, zachwycał słuchaczy Polskiego Radia.


24.05 Koncert muzyki JANA KRENZA w wykonaniu Royal String Quartet

Obchodzący w tym roku 90. urodziny Jan Krenz najpierw debiutował jako kompozytor, a później dyrygent: w 1943 roku w okupowanej Warszawie, na konspiracyjnym koncercie został wykonany jego I Kwartet smyczkowy. Pod Liberatorem zabrzmi Musica da camera per quartetto d’archi.
 

28.06 Koncert muzyki JANA EKIERA w wykonaniu Krzysztofa Książka

Laureat Konkursu Chopinowskiego i edytor dzieł Chopina – Jan Ekier był znakomitym pianistą i kompozytorem. Jego własne utwory, głównie z lat 30., zabrzmią w wykonaniu pianisty, który reprezentował Polskę na ostatnim Konkursie Chopinowskim – Krzysztofa Książka.


Po wakacyjnej przerwie odbędą się jeszcze dwa koncerty: muzyki PAWŁA MYKIETYNA oraz GRAŻYNY BACEWICZ.

Organizatorami koncertów są Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Program 2 Polskiego Radia.

Szczegółowe informacje zamieszczane będą na stronach internetowych organizatorów oraz na Facebooku.

Najczęściej czytane:

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.