PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Jubileusz 95. urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego

2016-11-17

17 listopada 95. rocznicę urodzin obchodzi profesor Mieczysław Tomaszewski – wybitny muzykolog, wieloletni dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Pracę w Polskim Wydawnictwie Muzycznym profesor Mieczysław Tomaszewski rozpoczął w 1952 roku. Przez 34 lata pełnił obowiązki redaktora naczelnego (1954–88) piastując jednocześnie funkcję zastępcy dyrektora (1954–65), a także dyrektora (1965–88). W tym czasie wspólnie z dyrektorem Tadeuszem Ochlewskim udało się stworzyć zespół złożony z wybitnych specjalistów w zakresie edytorstwa muzycznego, a okres ten określany bywa złotym wiekiem PWM. Szczególną uwagę profesor Tomaszewski poświęcał wydawaniu książek. W myśl bliskiej Mu integralnej teorii dzieła muzycznego wszystkie zjawiska muzyczne powinny posiadać swoją historyczno-filozoficzno-muzykologiczną wykładnię. Jak podsumował ówczesny profil Wydawnictwa Andrzej Chłopecki, było to „osobiste, personalne dzieło Mieczysława Tomaszewskiego (…) wyartykułowane wyznanie wiary estetycznej, że muzyka to nie tylko i wyłącznie dźwięki, że ewokuje ona aluzje, klimaty, znaczenia, nastroje, że apeluje nie tylko do bębenków w uszach, lecz odsyła do nas poza akustykę, że istnieje w kontekście”. Profesor Tomaszewski był inicjatorem największych przedsięwzięć edytorskich Wydawnictwa – m.in. Encyklopedii muzycznej PWM, serii „Muzyka Viva”, „Muzyka Polska w Dokumentacjach i Interpretacjach” i „Biblioteki Małych Partytur”. Za swoje zasługi dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 2011 roku został odznaczony medalem „Ad Honorem”.


Swoją działalność w Polskim Wydawnictwie Muzycznym profesor Tomaszewski łączył z aktywnością naukową i dydaktyczną, dzięki której na trwałe zapisał się w historii światowej muzykologii. Jego imponujący dorobek naukowy, w którym szczególne miejsce zajmują dzieła poświęcone twórczości Fryderyka Chopina, a także zagadnieniom polskiej muzyki współczesnej i dziełom Krzysztofa Pendereckiego, stanowi kanon współczesnej literatury muzykologicznej.


Za swoje zasługi dla polskiej kultury muzycznej i osiągnięcia w pracy naukowej profesor Tomaszewski został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Honorową odznaką „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina”, Nagrodą Fundacji Nauki Polskiej, Nagrodą Wydawców im. J. Długosza za monografię „Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans”. Profesor Tomaszewski otrzymał również tytuł doktora honoris causa krakowskiej Akademii Muzycznej, jest także Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.


W dniu tego pięknego jubileuszu pragniemy złożyć Profesorowi najserdeczniejsze życzenia!

Najczęściej czytane:

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.