PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Druga edycja TUTTI.pl ‘od kuchni’

2018-05-09

Z ogromnym zainteresowaniem analizowaliśmy wnioski, które wpłynęły po ogłoszeniu drugiej edycji przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej TUTTI.pl.

 

Jakie tytuły zostaną uwzględnione z szerokiej gamy utworów dostępnych z katalogu PWM? Nazwiska których kompozytorów będą pojawiać się w rankingu najczęściej? Jakie cykle, projekty, nagrania zostaną zrealizowane w ramach programu?

 

Mamy już wszystko ‘czarno na białym’.

 

Cieszą nas wybory utworów kompozytorów współczesnych. Na liście rankingowej pojawiają się nazwiska Agaty Zubel, Elżbiety Sikory, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Zygmunta Krauzego, Eugeniusza Knapika, Andrzeja Kwiecińskiego, Mikołaja Góreckiego, Marcela Chyrzyńskiego, Pawła Łukaszewskiego. W ramach TUTTI.pl zabrzmią także utwory – to wielka radość – Andrzeja Krzanowskiego i Tomasza Sikorskiego. W tej grupie wysłuchamy aż czterech prawykonań!

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć utworów ‘klasyków’ polskiej muzyki: Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, czy Stanisława Moniuszki. W tej grupie wysoką punktację otrzymały programy z utworami rzadziej wykonywanymi, jak choćby z Koncertem wiolonczelowym Lutosławskiego, Missa pro pace Kilara, czy Litaniami ostrobramskimi Moniuszki.

 

Kilkakrotnie wybrane zostały kompozycje Grażyny Bacewicz – mamy nadzieję, że podwójny jubileusz w roku 2019 sprzyjać będzie częstszym prezentacjom jej utworów.

 

Największą radość sprawiają wybory utworów, których wykonania są wciąż rzadkością. Filharmonia Narodowa zagra Capriccio na temat Kreutzera Stefana Poradowskiego, Mona Lisa Gioconda Ludomira Różyckiego zabrzmi w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, a Solemnis Coronationis Missa Józefa Elsnera zostanie wykonana przez NFM. W różnych miejscach Polski usłyszeć będzie można utwory Henryka Warsa, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Macieja Radziwiłła, czy Juliusza Zarębskiego. Polska Orkiestra Radiowa przygotowuje cały pakiet nagrań z utworami mniej znanymi – to cieszy podwójnie, ponieważ staną się one dostępne dla szerszego grona odbiorców.

 

Lista rankingowa ze szczegółami zamieszczona została na stronie TUTTI.pl.

 

 

Daniel Cichy, dyrektor PWM zapytany, który program wzbudził Jego największe emocje odpowiada:

Z niecierpliwością czekam na prawykonania utworów scenicznych. Od lat PWM próbowało zachęcić polskich artystów do pierwszej prezentacji Audycji V Andrzeja Krzanowskiego, opus magnum tego wybitnego kompozytora. Bardzo interesująco zapowiada się światowa premiera opery Ahat ili Aleksandra Nowaka, do której libretto napisała Olga Tokarczuk. Przygotowanie dużych form wymaga ogromnych środków, zaangażowania znakomitych artystów i ogromnej determinacji. Cieszę, że PWM może wesprzeć przedsięwzięcia, które mają szansę stać się wyjątkowymi wydarzeniami na skalę światową.

 

 

Jury* rozpatrzyło 169 wniosków (!). Trzy wnioski zostały odrzucone z powodu uchybień formalnych. Z pozostałych, decyzją jury, dofinansowanie w ramach TUTTI.pl otrzyma 120 wniosków, czyli ponad 70% wszystkich zgłoszonych w drugiej edycji. Rozdysponowane zostało ponad 65% dostępnej puli środków.

 

Wciąż dysponujemy środkami w ramach TUTTI.pl. To dobra wiadomość dla wszystkich, którym w kwietniu czas i los (oraz ścisłe wyliczenia) mniej sprzyjały. Ogłaszamy bowiem drugi nabór w ramach bieżącej edycji!

To Państwa prośby i sugestie utwierdziły nas w przekonaniu, że kolejny, późniejszy nabór jest bardzo oczekiwany.

 

Zasady konkursu pozostają bez zmian: po wypełnieniu i przesyłaniu do PWM wymaganych dokumentów, komisja dokona oceny merytorycznej bezbłędnych formalnie wniosków. Instytucje, których wnioski otrzymają punktację pozwalającą na dofinansowanie otrzymają 70% rabat na wypożyczenia materiałów wykonawczych do wskazanych utworów.

 

Termin składania wniosków: 1 września – 1 października 2018.

Termin ogłoszenia wyników: 31 października 2018.

Termin realizacji projektów: 1 stycznia – 31 sierpnia 2019.

 

Druki niezbędne do przygotowania zgłoszenia wkrótce będą dostępne tutaj.

 

 

 

*Skład jury:

Agnieszka Duczmal – przedstawicielka zespołów artystycznych Polskiego Radia

dr hab. Iwona Lindstedt – przedstawicielka środowiska muzykologicznego

dr Mieczysław Kominek – przedstawiciel Związku Kompozytorów Polskich

dr hab. Piotr Sułkowski – przedstawiciel Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich

dr Daniel Cichy – Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najczęściej czytane:

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.