PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach

2019-03-04

Filharmonia Krakowska podzieliła się z nami zdjęciami z właśnie odbywającej się w jej foyer wystawy zdjęć Bartka Barczyka „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach”. Wystawa przedstawia sylwetki polskich kompozytorów. Eksponowana jest w różnych miastach Polski w związku z realizacją projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

 

 

Bartek Barczyk – fotograf. W latach 2001–2013 fotoreporter, później kierownik działu fotograficznego „Gazety Wyborczej” na Górnym Śląsku. W 2003 roku rozpoczął współpracę ze Śląskim Teatrem Tańca. Powstał wówczas cykl zdjęć przedstawiający wybitnych tancerzy z całego świata, sfotografowanych w krajobrazie Górnego Śląska. Zdjęcia te otrzymały I nagrodę w kategorii Kultura w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2003.

 

W 2013 roku Bartek Barczyk został oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dokumentował budowę nowej siedziby NOSPR, przedstawiając na fotografiach nie tylko zapis kolejnych etapów prac, ale także portretując wybitne osobowości odwiedzające budowę: kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najbardziej znanych krytyków architektury na świecie Josepha Rykwerta czy polskiego pisarza młodego pokolenia Szczepana Twardocha.

 

Również w 2013 roku Barczyk rozpoczął współpracę z Munich Chamber Orchestra. Od tego czasu fotografował tak znamienite orkiestry, jak London Symphony Orchestra, Mahler Chamber Orchestra czy Vienna Philharmonic Orchestra. Nawiązał także współpracę z Filharmonią Narodową oraz jej Dyrektorem Artystycznym, Jackiem Kaspszykiem.

 

Ważnym etapem w karierze zawodowej Barczyka było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. W efekcie powstał wyjątkowy zapis obrazów przedstawiających wielkiego kompozytora w codziennych sytuacjach.

 

W 2015 roku, na zaproszenie wytwórni płytowej Zarathustra Music, Barczyk dokumentował pracę Philipa Glassa w studiu nagrań na Brooklynie w Nowym Jorku. W czasie pobytu Barczyka w Stanach Zjednoczonych powstał także cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala.

 

Na zaproszenie Krystiana Zimermana Barczyk stworzył zapis fotograficzny tournée pianisty po Polsce w 2015 roku.

 

Na początku 2018 roku wykonał sesję fotograficzną Anne-Sophie Mutter z Krzysztofem Pendereckim. Zdjęcia te zilustrowały najnowszą płytę skrzypaczki Hommage à Penderecki.

 

 

Wystawa czynna będzie w Filharmonii Krakowskiej do 25 marca. Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Filharmonii Krakowskiej. Fot. Klaudyna Schubert

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.