PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koncertowe wykonanie opery „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka połączone z premierą serii IMAGES od ANAKLASIS

2020-08-24

Opera ahat-ilī – siostra bogów jednego z najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów współczesnych Aleksandra Nowaka do libretta noblistki Olgi Tokarczuk zabrzmi w wersji koncertowej 31 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tego samego dnia do sprzedaży trafi blu-ray z rejestracją opery, inaugurując serię IMAGES, będącą częścią ANAKLASIS – wytwórni płytowej działającej pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

„Przejmujący operowy fresk”, „nowa wspaniała opera”, „współczesna propozycja operowa, która powinna być towarem eksportowym polskiej kultury” – ahat-ilī – siostra bogów powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018, gdzie po raz pierwszy została wykonana i zarejestrowana, od razu podbijając serca słuchaczy i zachwycając krytykę. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Spektakl wyreżyserowała Pia Partum, a autorką scenografii premierowego pokazu jest Magdalena Maciejewska. Postacie ludzkie śpiewają współczesnym angielskim, natomiast bogowie i demony posługują się językami przeszłości: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. Już ten zabieg wprowadza w istotę ahat-ilī refleksję na temat przenikania się – czasem w postaci konfliktu – porządku boskiego z ludzkim.
 

31 sierpnia o godz. 19:00 podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 zabrzmi w wersji koncertowej jedna z najważniejszych oper XXI wieku w wykonaniu znakomitych solistów: Joanny Freszel, Urszuli Kryger, Ewy Biegas, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego, Bartłomieja Misiudy i Szymona Kobylińskiego. Towarzyszyć im będzie wyśmienita Camerata Silesia oraz AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją niezastąpionego Marka Mosia. W wydarzeniu weźmie udział noblistka, która zasiada w kapitule nagrody. Bilety dostępne są w sklepie internetowym ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na wydarzenie zapraszają Instytut Kultury Miejskiej i Muzeum Gdańska.


Rozkoszuj się wybitnymi realizacjami polskiej muzyki scenicznej wraz z ANAKLASIS! Seria IMAGES, będąca częścią marki ANAKLASIS, dokumentuje na krążkach blu-ray realizacje najważniejszych dzieł scenicznych ostatnich lat. Oprócz rejestracji, na każdym krążku znajduje się film dokumentalny poświęcony twórcy, zrealizowany we współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską S.A. Serię IMAGES zainauguruje krążek ANA 001 z rejestracją premierowej realizacji opery ahat-ilī – siostra bogów. Na płycie znajduje się również film dokumentalny Operacja opera w reżyserii Jana Sosińskiego. Jego bohaterem jest Alek Nowak, wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej i oryginalny, śmiały kompozytor, laureat Paszportu „Polityki”, który otrzymał m.in. za ahat-ilī, bo dzieło „przywraca wiarę w przyszłość opery”.
 

Krążek dostępny będzie w księgarni PWM i na pwm.com.pl, a także na empik.com, swiatksiazki.pl oraz w dobrych księgarniach muzycznych w Polsce.
 

Już jesienią dostępne będą również dwa kolejne wydawnictwa od ANAKLASIS w serii IMAGES! Do dystrybucji trafi rejestracja Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego wraz z filmami dokumentalnymi o kompozytorach. Szczegóły niebawem!

Najczęściej czytane:

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.