Aktualności
Fryderyk 2021 dla ANAKLASIS
2021-06-28
Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne – Fryderyki – zostały wręczone. W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa triumfowała wydana przez ANAKLASIS opera ahat-ilī – siostra bogów. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie statuetkę odebrał kompozytor dzieła.
Opera ahat-ilī – siostra bogów jest pierwszym albumem wydanym w serii IMAGES (ANA 001 AV) przez ANAKLASIS. W ramach tej serii dokumentowane są najciekawsze realizacje wyjątkowych dzieł scenicznych ostatnich lat w formacie blu-ray, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. ahat-ilī – siostra bogów – jedną z najważniejszych oper XXI wieku możemy podziwiać w wykonaniu znakomitych solistów: Joanny Freszel, Ewy Biegas, Urszuli Kryger, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego, Bartłomieja Misiudy i Łukasza Koniecznego z towarzyszeniem wyśmienitej AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją niezastąpionego Marka Mosia.
„Cudownie jest obserwować, jak fonograficzne przedsięwzięcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nie tylko zdobywa coraz szersze uznanie melomanów, ale kolejne krążki są zauważane przez krytyków i nominowane do prestiżowych nagród. Fryderyk dla realizacji ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka i Olgi Tokarczuk to sukces artystów, rzeszy osób zaangażowanych w produkcję spektaklu i jego rejestrację oraz instytucji muzycznych, bez których to dzieło by nie powstało. To także dowód na to, że dzieła sceniczne powinny być oddawane publiczności w formie audio-wizualnej najwyższej jakości, bo takiej wymaga ich szczególny charakter”, mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.
Stosunkowo młoda marka miała już swój debiut na Fryderykach w 2020 roku. Wówczas w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nominowany był krążek WORKS FOR RHODES PIANO & STRINGS, a nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK – w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.
Tegoroczne, aż cztery nominacje dla ANAKLASIS i zwycięstwo potwierdzają zainteresowanie odbiorców polską muzyką najnowszą i dobrze obrany kierunek programowy marki. Przypomnijmy, o tytuł Najwybitniejszego Nagrania Muzyki Polskiej walczył krążek DRACH. DRAMMA PER MUSICA (ANA 012) duetu Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch. W kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca nominację otrzymała znakomita Sinfonia Iuventus za nagrania utworów Romana Palestra wydane na krążku CONCERTINOS (ANA 003) w serii PORTRAITS. Natomiast płyta SONGS & SONNETS (ANA 010) z wokalno-instrumentalnymi utworami Romualda Twardowskiego w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz pianisty i kameralisty Lecha Napierały otrzymała nominację w kategorii Album Roku Recital Solowy.
Opera ahat-ilī – siostra bogów powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018, gdzie po raz pierwszy została wykonana i zarejestrowana, od razu podbijając serca słuchaczy i zachwycając krytykę. Spektakl wyreżyserowała Pia Partum, a autorką scenografii premierowego pokazu jest Magdalena Maciejewska. Warto podkreślić, że wydawnictwo obejmuje także film dokumentalny Operacja opera w reżyserii Jana Sosińskiego, którego bohaterem jest Alek Nowak.
Pełna lista nominowanych i laureatów znajduje się na stronie: FRYDERYK 2021.
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
www.facebook.com/anaklasisrecords/
Najczęściej czytane:
Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.