Aktualności
Fryderyk 2021 dla ANAKLASIS
2021-06-28
Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne – Fryderyki – zostały wręczone. W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa triumfowała wydana przez ANAKLASIS opera ahat-ilī – siostra bogów. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie statuetkę odebrał kompozytor dzieła.
Opera ahat-ilī – siostra bogów jest pierwszym albumem wydanym w serii IMAGES (ANA 001 AV) przez ANAKLASIS. W ramach tej serii dokumentowane są najciekawsze realizacje wyjątkowych dzieł scenicznych ostatnich lat w formacie blu-ray, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. ahat-ilī – siostra bogów – jedną z najważniejszych oper XXI wieku możemy podziwiać w wykonaniu znakomitych solistów: Joanny Freszel, Ewy Biegas, Urszuli Kryger, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego, Bartłomieja Misiudy i Łukasza Koniecznego z towarzyszeniem wyśmienitej AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją niezastąpionego Marka Mosia.
„Cudownie jest obserwować, jak fonograficzne przedsięwzięcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nie tylko zdobywa coraz szersze uznanie melomanów, ale kolejne krążki są zauważane przez krytyków i nominowane do prestiżowych nagród. Fryderyk dla realizacji ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka i Olgi Tokarczuk to sukces artystów, rzeszy osób zaangażowanych w produkcję spektaklu i jego rejestrację oraz instytucji muzycznych, bez których to dzieło by nie powstało. To także dowód na to, że dzieła sceniczne powinny być oddawane publiczności w formie audio-wizualnej najwyższej jakości, bo takiej wymaga ich szczególny charakter”, mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.
Stosunkowo młoda marka miała już swój debiut na Fryderykach w 2020 roku. Wówczas w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nominowany był krążek WORKS FOR RHODES PIANO & STRINGS, a nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK – w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.
Tegoroczne, aż cztery nominacje dla ANAKLASIS i zwycięstwo potwierdzają zainteresowanie odbiorców polską muzyką najnowszą i dobrze obrany kierunek programowy marki. Przypomnijmy, o tytuł Najwybitniejszego Nagrania Muzyki Polskiej walczył krążek DRACH. DRAMMA PER MUSICA (ANA 012) duetu Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch. W kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca nominację otrzymała znakomita Sinfonia Iuventus za nagrania utworów Romana Palestra wydane na krążku CONCERTINOS (ANA 003) w serii PORTRAITS. Natomiast płyta SONGS & SONNETS (ANA 010) z wokalno-instrumentalnymi utworami Romualda Twardowskiego w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz pianisty i kameralisty Lecha Napierały otrzymała nominację w kategorii Album Roku Recital Solowy.
Opera ahat-ilī – siostra bogów powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018, gdzie po raz pierwszy została wykonana i zarejestrowana, od razu podbijając serca słuchaczy i zachwycając krytykę. Spektakl wyreżyserowała Pia Partum, a autorką scenografii premierowego pokazu jest Magdalena Maciejewska. Warto podkreślić, że wydawnictwo obejmuje także film dokumentalny Operacja opera w reżyserii Jana Sosińskiego, którego bohaterem jest Alek Nowak.
Pełna lista nominowanych i laureatów znajduje się na stronie: FRYDERYK 2021.
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
www.facebook.com/anaklasisrecords/
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.