Aktualności
LUTOSŁAWSKI MIĘDZY KLASYKĄ A JAZZEM. ALBUM METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI W SPRZEDAŻY OD 28 CZERWCA!
2023-06-12
Jak daleko jest od jazzu do klasyki? Czy aby na pewno mówią aż tak różnymi językami? Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet to dwa zespoły wywodzące się z różnych kręgów muzycznych, które nawiązały artystyczny dialog skupiający się wokół twórczości Witolda Lutosławskiego, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Efekt ich pracy został zarejestrowany i już niebawem będzie wydany przez polską markę fonograficzną ANAKLASIS. Płyta METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI trafi na rynek 28 czerwca.
Choć Witold Lutosławski był klasycznie wykształconym kompozytorem, jego osiągnięcia twórcze wcale nie są tak odległe od improwizacji i inspirują także artystów jazzowych. Gdy kontrabasista Michael Bates usłyszał występ Lutosławski Quartet podczas festiwalu Jazztopad jesienią 2021 roku, twórczość polskiego kompozytora wywarła na nim ogromne wrażenie.
„To było coś! Już w drodze powrotnej do domu, w samolocie, zacząłem wsłuchiwać się w utwory polskiego kompozytora i tworzyć szkice kilku kompozycji, w nadziei, że uda się nawiązać współpracę z zespołem.” – wspomina Michael Bates. Rok później, podczas letniej odsłony festiwalu w Nowym Jorku artyści wystąpili na jednej scenie wspólnie odkrywając Lutosławskiego w jazzowym ujęciu Batesa.
Współpraca muzyków związanych z dwoma różnymi światami na tym nie zakończyła się. Pół roku po występie w Nowym Jorku artyści spotkali się w studiu nagraniowym, gdzie zarejestrowali Lutosławskiego na nowo. Płyta METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI od ANAKLASIS zawiera aranżacje kilku utworów Lutosławskiego, będące hołdem lidera grupy Acrobat dla niezwykłej indywidualności polskiego kompozytora. „Bogactwo jego muzyki jest nieprzebrane, nowatorskie, nade wszystko wyjątkowe! – mówi Bates o muzyce Lutosławskiego.
– Zawsze ceniłem wewnętrzną symetrię każdej jego kompozycji. Im bardziej się w nie zagłębiamy, tym bardziej widoczna staje się troska twórcy o każdy szczegół.” Powstał materiał pełen kontrastowych barw, nasycony inwencją harmoniczną i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Całość pulsuje energią i wyrazistością.
„Często słyszy się, że jazz i klasyka to dwa całkowicie odmienne światy. Być może tak jest. Wydaje mi się jednak, że ich języki nie różnią się tak bardzo od siebie. Różnica polega raczej na ich wykorzystaniu. Nasz projekt jest tego modelowym przykładem – tłumaczy Michael Bates i dodaje – Przedstawione tu aranżacje otwierają przed improwizatorami szerokie możliwości budowania na materiale stworzonym przez Lutosławskiego, a także pozwalają przyjrzeć się jego oryginalnym kompozycjom z innej perspektywy. Dla nas była to znakomita zabawa i przygoda”.
Światowa premiera albumu ANAKLASIS połączona jest z koncertem, podczas którego zabrzmią utwory Lutosławskiego w opracowaniu Michaela Batesa w brawurowym wykonaniu jego kwintetu oraz Lutosławski Quartet. Wydarzenie w ramach festiwalu Jazztopad odbędzie się już 28 czerwca w Lincoln Center w Nowym Jorku!
#wyostrzsłuch na WINDTRIO3 pierwszy singiel z albumu METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI, który już 14 czerwca będzie miał swoją premierę! Dajmy się ponieść namiastce wariacji Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet na temat Witolda Lutosławskiego i wyczekujmy premiery krążka.
Płyta dołączy do serii REVISIONS, której znakiem szczególnym są eksperymenty, przekroczenia
i przewroty. Od 28 czerwca będzie dostępna na CD oraz w serwisach streamingowych.
Nagrano i wydano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.
Partnerem albumu jest Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl
Partner: Ruch Muzyczny
#wyostrzsłuch na serię REVISIONS od ANAKLASIS.
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.