PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM przenosi się na Wiejską

2023-07-27

Polskie Wydawnictwo Muzyczne przechodzi w wykonawczą fazę rewitalizacji siedziby swojego warszawskiego Oddziału. Wraz z rozpoczęciem remontu i wdrażaniem założeń projektu architektonicznego, Dział Zbiorów Nutowych oraz redakcja „Ruchu Muzycznego” przenoszą się do tymczasowej siedziby przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie.


Mury przy ul. Fredry 8, w których mieści się warszawski Oddział PWM oraz „Ruch Muzyczny”, mają bogatą i barwną historię. Budynek dawnego Banku Dyskontowego projektu Kazimierza Loewego, pochodzący z 1897 roku, od 1965 roku figuruje w rejestrze zabytków. Oficyna podjęła działania, by zaprosić w swoje progi artystów i miłośników muzyki – dzięki realizowanym planom związanym z unowocześnieniem i zwiększeniem funkcjonalności budynku, siedziba PWM stanie się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy.

 


Na czas remontu, który zaplanowany jest do końca 2024 roku, zarówno Dział Zbiorów Nutowych PWM, jak i redakcja „Ruchu Muzycznego”, będą działać w siedzibie tymczasowej przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Znajdująca się pod tym adresem kamienica Karskich także może pochwalić się niebagatelną historią: mieszkał tam Jerzy Żurawlew – kompozytor, pianista i inicjator Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, oraz profesor Stanisław Szober, wybitny językoznawca. Przez pewien czas budynek był także siedzibą Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej nr 3. PWM nadpisuje jego historię, przenosząc się do niego wraz z bogatymi zbiorami archiwalnymi i materiałami wykonawczymi do ponad 3500 skatalogowanych dzieł wielkoobsadowych.

 


Przeprowadzka: to warto wiedzieć


W związku z działaniami związanymi z przeprowadzką Oddziału, do 30 sierpnia mogą pojawiać się trudności w realizacji zamówień na materiały orkiestrowe. Zwrot materiałów możliwy będzie po 20 sierpnia – przesyłki, które dotrą do DZN przed tym terminem, będą odsyłane do nadawcy. Warto zaznaczyć, że późniejszy zwrot materiałów nie będzie wiązał się z opłatą za dłuższe wypożyczenie.


Zwroty należy kierować na adres:

Oddział – Dział Zbiorów Nutowych PWM, ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa.

Wszelkie materiały, publikacje książkowe, płytowe do recenzji należy kierować na nowy, tymczasowy adres redakcji: „Ruch Muzyczny”, ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa.

 


Idzie nowe: przebudowa Fredry 8 czas start


#Fredry8 będzie nowoczesną i otwartą przestrzenią kulturalną na mapie Polski. W zmodernizowanej siedzibie PWM przy ul. Fredry 8 znajdą się kameralna sala koncertowa, klub jazzowy, księgarnia muzyczna, mediateka, studio nagrań oraz sale warsztatowe. Bogate zasoby, którymi opiekuje się DZN, będą odpowiednio zabezpieczone. Przy Fredry 8 rezydować będzie także redakcja „Ruchu Muzycznego”, najstarszego pisma muzycznego w Polsce, którego wydawcą jest PWM.


Generalnym wykonawcą projektu architektonicznego jest firma EBS-BUD. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2024 roku. Głównym inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Inwestycja zostanie sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków budżetu państwa.


W razie pytań napisz lub zadzwoń do nas:
Dział Zbiorów Nutowych
„Ruch Muzyczny”

Najczęściej czytane:

Dr Daniel Cichy w Radzie Polskiej Izby Książki

Dr Daniel Cichy, Dyrektor – Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, został członkiem Rady Polskiej Izby Książki na kadencję 2024-2028. Gratulujemy! 

W zielonej tonacji G-dur. Wiele barw Marty Ptaszyńskiej

Silny, współczesny kompozytor, który przypadkiem jest kobietą. Tak o Marcie Ptaszyńskiej, cieszącej się od dekad międzynarodowym uznaniem, napisał pewien krytyk muzyczny. Nie był on wcale daleki od podsumowania jej charyzmatycznej osobowości. Dziś tę kompozytorkę i perkusistkę możemy bliżej poznać za sprawą książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, która właśnie trafiła na półki księgarń. Literacki portret dopełni w najbliższych dniach wyczekiwana premiera najnowszego dzieła Ptaszyńskiej.

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.