Aktualności
Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora
2024-12-11
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Mirosław Gąsieniec, Concerto di barocco
To trzyczęściowy koncert na trąbkę i orkiestrę smyczkową autorstwa Mirosława Gąsieńca, inspirowany barokową formą koncertu solowego. Nawiązuje do twórczości wielkich mistrzów baroku, ale także, jak wszystkie trąbkowe utwory kompozytora, zawiera elementy typowe dla muzyki polskiej. Pierwsza część – Alla Polacca to stylizowany Polonez. W części drugiej – Canzonetcie utrzymanej w spokojnym charakterze pieśni, solista ma możliwość popisać się śpiewnością gry. Natomiast część trzecia złożona z dramatycznego Recitativa i Fugi jest świetną okazją do wirtuozowskiej zabawy. Partia trąbki opracowana przy udziale prof. Igora Cecocho, jest doskonale przemyślana pod względem technicznym oraz w aspekcie prowadzenia narracji muzycznej. Utwór występuje również w wersji z fortepianem.
Ciekawy przykład kompozycji na instrument solowy, w którym twórca próbuje stworzyć wrażenie gry większej ilości wykonawców. W tym przypadku występują dwie warstwy, które dla wygody wykonawcy są zanotowane na dwóch oddzielnych pięcioliniach. Ich kontrastujący charakter i wzajemne przenikanie się dają możliwość stworzenia niezwykle interesującej kreacji artystycznej. Co istotne autorka osiągnęła ciekawy efekt brzmieniowy bez użycia skomplikowanych technik wykonawczych.
fot. archiwum prywatne Sławomira Cichora
Marcin Jachim, Cadenza furiosa
To kompozycja przeznaczona na trąbkę solo. Duże i częste zmiany dynamiczne, nieregularna rytmizacja oraz szybkie zmiany rejestrów tworzą w tej krótkiej kompozycji szeroki wachlarz emocji. Podziw budzi świetna znajomość techniki gry na trąbce. Wszystkie trudniejsze figury zostały użyte w sposób niesprawiający wykonawcy żadnych większych trudności. Utwór ten poza typowo koncertowym przeznaczeniem może być zastosowany w celach pedagogicznych, jako przyczynek do pracy nad współczesnymi technikami wykonawczymi.
Sławomir Cichor, 20 Duetów trąbkowych dla dzieci i młodzieży
To propozycja dla młodych trębaczy, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności grania w zespole. Kolejne utworki zostały opracowane w ten sposób, że oprócz różnych poziomów trudności odnajdujemy w nich duże różnice stylistyczne. Moim pomysłem było bowiem stworzenie zbioru, który będzie mieć zastosowanie koncertowe i pedagogiczne. Wykonawcy mogą poćwiczyć intonację i artykulację w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, ale też zetknąć się ze stylistyką właściwą dla bossa nowy, tanga, flamenco, czy też muzyki swingującej.
***
Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.