PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2025-02-06

W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców. 

 

 

Narodowe Forum Muzyki to nie tylko sale koncertowe i miejsce prób dla artystów, ale także punkt spotkań dla wszystkich kochających muzykę. To instytucja łącząca pasjonatów, twórców i wykonawców, oferując im szeroką gamę doświadczeń artystycznych. Jubileusz PWM jest doskonałą okazją do wymiany myśli i doświadczeń, a także do wzbogacenia wiedzy melomanów w każdym wieku. To także idealny moment, by w pełni docenić dorobek Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz jego wpływ na rozwój kultury muzycznej w Polsce.

 

 

07.03, piątek, 9.30
NFM, VIP Room i Sala Główna ORLEN

 

Spotkanie z prof. Agatą Zubel
w ramach cyklu Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich

 

Agata Zubel to kompozytorka muzyki najnowszej posługująca się współczesnym językiem muzycznym. Podczas spotkania z młodzieżą opowie o swoich pomysłach, inspiracjach oraz tajnikach techniki kompozytorskiej. To wyjątkowa okazja, by poznać świat współczesnej muzyki z perspektywy samej twórczyni. Młodzi słuchacze będą mogli uczestniczyć w próbie generalnej, podczas której zobaczą z bliska pracę dyrygenta, orkiestry i kompozytorki przygotowujących dzieło do wieczornego koncertu. Muzycy będą pracowali nad polskim prawykonaniem utworu Agaty Zubel Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę. NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Duncan Ward. Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich (SMS) to stały cykl w ofercie edukacyjnej NFM.

 

 

7.03, piątek, 17.00
NFM, Sala Czerwona

 

Zacznij od Bacha
w ramach cyklu Chór Melomana
Aleksandra Szymańska / Dominik Jarocki – przygotowanie i prowadzenie

 

Chór Melomana to projekt skierowany do wszystkich, którzy chcieliby oderwać się od codziennych trosk i pośpiewać w sali o wspaniałej akustyce. Dzieci, młodzież i dorośli mogą rozwinąć swoje wokalne umiejętności pod okiem profesjonalnych chórmistrzów, doskonalić słuch muzyczny, a podczas tego spotkania odkryć piękno utworów Zbigniewa Wodeckiego. Będzie to możliwe dzięki sporządzonemu przez Krzysztofa Herdzina wspaniałemu opracowaniu piosenek tego artysty na fortepian, głos i gitarę. Zbiór ukazał się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, otwierając serię Klasycy polskiej piosenki.

 

 

7.03, piątek, 17.30
NFM, VIP Room

 

Portrety wielkich kompozytorów – Witold Lutosławski

Wykład dr Danuty Gwizdalanki
w ramach programu Akademia Melomana NFM

 

Wykład z serii Portrety wielkich kompozytorów poświęcony będzie patronowi NFM, Witoldowi Lutosławskiemu. Historię życia i twórczości tego wybitnego kompozytora przybliży dr Danuta Gwizdalanka, autorka licznych artykułów i publikacji o muzyce. Jej książka Lutosławski ukazała się w ramach popularyzatorskiej serii Małe Monografie o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok, wydawanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Nie tylko fakty o kompozytorze, ale również portret osobowości artysty i człowieka przybliży muzykolożka, która miała okazję osobiście poznać Witolda Lutosławskiego. Na wykład zapraszamy nie tylko uczestników Akademii Melomana NFM, inicjatywy zrzeszającej wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę muzyczną i stać się bardziej świadomymi uczestnikami życia kulturalnego.

 

 

 

 

8.03, sobota, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00
NFM, Sala Czarna

 

Karnawał zwierząt

w ramach cyklu Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM
Prowadzący zajęcia w Centrum Edukacyjnym NFM wraz z zaproszonymi gośćmi

 

Zapraszamy najmłodszych do świata dźwięków za sprawą Karnawału zwierząt. Ta niezwykła publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego łączy zabawne i pełne uroku wiersze Piotra Kamińskiego z ponadczasowymi utworami Camille’a Saint-Saënsa. Barwne ilustracje słowno-muzyczne poruszą wyobraźnię dzieci, pozwalając im otworzyć się na nowe brzmienia i barwy. Prowadzący zajęcia, wykwalifikowani edukatorzy i artyści przygotowujący cykl Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM, zachęcą małych uczestników oraz ich rodziców do aktywnego słuchania, wspólnego śpiewu i improwizacji, otwierając przed nimi drzwi do krainy muzyki.

 

 

8.03, sobota, 11.30
NFM, VIP Room

 

Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego

dr hab. Michał Moc / mgr Urszula Koza – prowadzenie

 

Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego to wydarzenie promujące najnowszą publikację PWM-u – „arkusze jednego dzieła”, czyli materiały do kształcenia słuchu, zebrane w teczce zatytułowanej Moc muzyki. Autorem jest dr hab. Michał Moc, uznany dydaktyk, kompozytor i akordeonista, specjalista w dziedzinie nauczania przedmiotów muzycznych, szczególnie kształcenia słuchu. Spotkanie poprowadzi wspólnie z Urszulą Kozą. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą doskonalić się w zakresie edukacji muzycznej uczniów szkół muzycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z Festiwalem mYear 2025.

 



Z programami wydarzeń edukacyjnych oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Więcej informacji na stronie internetowej, w mediach społecznościowych PWM (Facebook, Instagram, YouTube, X), jak również w świecie cyfrowym: PBM, Spotify, nkoda.

Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7–8.03.2025, Wrocław)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane:

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.

Muzyczne spotkania. Czas radości i świętowania

Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną. 

Muzyka, której słuchał Jagiełło. Nowe życie słynnego rękopisu

Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Poznaj Moc muzyki – odkryj radość ze słuchania

Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Knittlem i Michałem Mendykiem wokół książki „Granice niczego”

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego? 

Muzyczne spotkania PWM na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. 

FRYDERYKI 2025: 6 nominacji dla ANAKLASIS!

#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.

11. Festiwal Prawykonań. Polska Muzyka Najnowsza

Katowice ponownie staną się centrum polskiej muzyki współczesnej. 11. Festiwal Prawykonań, który odbędzie się w dniach 14-16 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, będzie okazją do wyjątkowych odkryć – tych najnowszych, ale także tych, które na swój czas musiały poczekać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Marzec 2025 czasem wyjątkowych premier muzycznych

Rozpoczynający się miesiąc ma szansę zapisać się w historii muzyki polskiej nie tylko ze względu na dużą liczbę prawykonań. Uwagę entuzjastów muzyki skupią wydarzenia w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Swoje premiery będą miały tam zarówno utwory najnowsze, jak i dzieła starsze, które po wielu latach zapomnienia zostaną włączone do życia koncertowego. 

Balet ma wielu Ojców. Kto jest autorem „Wesela w Ojcowie”? – Historia pewnego utworu

Bezprecedensowy hit teatralny – w samej Warszawie w ciągu 50 lat od prapremiery doczekał się 800 przedstawień. Kiedy Polacy nie posiadali własnego państwa, rozpowszechniał rodzimą kulturę i tańce, docierając m.in. do Paryża, Pragi, Lwowa, Mińska, Kijowa, Wilna, Petersburga czy Moskwy. W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu bierzemy pod lupę Wesele w Ojcowie, szukając Ojca (a raczej Ojców!) jego sukcesu.