PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Mendi Mengjiqi

Mendi Mengjiqi

*1958

Kompozytor albański urodzony 3 VI 1958 r. w Lupç koło Prisztiny (Kosowo). W 1980 r. ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie kontrabasu i teorii i podjął studia na wydziale teorii Akademii Muzycznej w Prisztinie. Dyplom z teorii uzyskał w 1987 r., a od 1988 kształcił się na wydziale kompozycji, aż do momentu, kiedy w 1990 r. doszło do zamknięcia prisztinskiej uczelni. Zmuszony przerwać naukę, po roku wyjechał do Polski, gdzie kontynuował studia kompozycji w klasie prof. Z. Bujarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1996 r. odbywa studia podyplomowe pod kierunkiem prof. K. Pendereckiego.
Początkowo komponował muzykę rozrywkową i utwory dla dzieci, jak również dokonywał licznych aranżacji. W 1982 r. otrzymał złoty medal Związku Kompozytorów Jugosławii za utwór zaprezentowany na festiwalu "Akordy Kosowa". Jest także laureatem nagrody "Srebrna lira" – za pieśń skomponowaną na festiwal "Muzyka dla dzieci – Gjakov 1985", oraz "Złota okaryna"– za aranżację muzyki rozrywkowej na festiwalu "Akordy Kosowa" w 1987 r.
Muzyką poważną zainteresował się pod koniec studiów na wydziale teorii. Pierwszymi utworami, które wówczas powstały były Pokan Qika na chór żeński (wykonany i nagrany przez Radiowy Chór w Prisztinie) oraz Medytacje na kontrabas i fortepian (zaprezentowane na Festiwalu Młodych Kompozytorów w Jugosławii w 1985 r.). W swoich utworach często wykorzystuje charakterystyczne elementy albańskiej muzyki ludowej (instrumentarium, rytmy, skale). Znaczącym momentem dla rozwoju jego indywidualnego stylu było zetknięcie się z twórczością Krzysztofa Pendereckiego i polskiej szkoły kompozytorskiej.
Utwory Mehdi Mengjiqi'ego wykonywane były w krajach byłej Jugosławii oraz w Albanii, Austrii, Finlandii, Niemczech, Polsce, Słowacji, Ukrainie, Korei Pd. i USA.