PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Andrzej Dziadek

Andrzej Dziadek

*1957

Andrzej Dziadek, kompozytor i pedagog; ur. 20 października 1957, Jasienica koło Bielska-Białej. Studiował kompozycję pod kierunkiem Józefa Świdra w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem w 1986. W latach 1990-92 kontynuował studia kompozytorskie u Francisa Burta w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu jako stypendysta Rządu Austriackiego oraz Fundacji im. Albana Berga. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 1990 otrzymał stypendium Wojewody Katowickiego. Uczestniczył w kursach kompozytorskich w Kazimierzu nad Wisłą, Wiedniu, Borowcu i Darmstadt.

W 1983 otrzymał II nagrodę na konkursie kompozytorskim w Gdańsku za Preludium i toccatę na fortepian (1983). W 1986 został laureatem II i III nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga – odpowiednio za Sinfoniettę na orkiestrę (1984) i Koncert na klawesyn i orkiestrę (1985). W 1987 jego Poemat na orkiestrę (1987) wygrał Konkurs Młodych Związku Kompozytorów Polskich. W 1999 jego Symfonia nr 1 (1996-97) była utworem obowiązkowym na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach muzyki współczesnej (m.in. na „Warszawskiej Jesieni”, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, „Poznańskiej Wiośnie Muzycznej”, Gdańskich Spotkaniach Młodych Kompozytorów „Droga”, Capital Music Festival XI w New Jersey, Edmonton New Music Festival, Yougnam International Contemporary Music Festival w Taegu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Bukareszcie, Jornadas de Musica Contemporanea w Cordobie), na koncertach w wielu krajach Europy i Stanach Zjednoczonych, a także nagrywane dla radia, telewizji oraz na płyty CD.

Andrzej Dziadek od 1993 pełni funkcję prezesa Oddziału Związku Kompozytorów Polskich w Katowicach, a od 2001 jest członkiem Zarządu Głównego ZKP. W ramach działalności w Związku od 1994 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”, organizuje cykl koncertowy Śląska Trybuna Kompozytorów, wydaje publikacje naukowe i płytowe. Był jurorem wielu konkursów kompozytorskich. Obecnie jest profesorem klasy kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku.