PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Marek Pasieczny

Marek Pasieczny

*1980

MAREK PASIECZNY urodził się w 1980 roku w Zamościu. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Namysłowskiego w Zamościu w klasie gitary Andrzeja Fila, którą ukończył w 2000 roku otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Od roku 1997 pobierał lekcje u prof. Piotra Zaleskiego, obecnie jest studentem jego klasy gitary w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ponadto kształcił się na licznych kursach mistrzowskich u Caria Marchio-ne, Joaquina Clercha, Raphaelli Smits, Edoardo Catemario, Józsefa Eótvósa. Od najmłodszych lat był uczestnikiem i laureatem konkursów gitarowych otrzymując nagrody i wyróżnienia. Od roku 2001 został objęty mecenatem przez Wojciecha Kraseckiego, a w 2003 patronatem medialnym przez „Gazetę Wyborczą".

Marek Pasieczny komponuje od piętnastego roku życia, nad jego edukacją kompozytorską stale czuwa prof. Piotr Zaleski. Od 1996 roku uczestniczył w lekcjach mistrzowskich kompozycji u Anette Kruis-bring (Holandia). W roku 2000 został finalistą V Ogólnopolskiego Konkursu Kompozycji na Gitarę Klasyczną w Tychach. Od 2001 roku prezentuje koncerty autorskie, bierze udział w licznych festiwalach m.ln. w: Międzynarodowym Wrocławskim Festiwalu Gitarowym „Gitara+" we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „Mikulov 2003" w Czechach, Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „Śląska Jesień Gitarowa" 2004.

O talencie kompozytorskim Marka Pasiecznego świadczy ogromne zainteresowanie ze strony samych gitarzystów, jak i innych instrumentalistów. Jego utwory zamawiają wybitni polscy i zagraniczni gitarzyści (Krzysztof Pełech, Jarema Klich, Łukasz Kuropaczewski, Waldemar Gromolak, Anna i Łukasz Pietrzak, Raphaella Smits, Edoardo Catemario). W roku 2002 współpracował z jednym z największych gitarzystów w historii jazzu - Patem Metheny oraz z polską wokalistką jazzową Anną Marią Jopek. Jego utwory publikowane są przez wydawnictwa Euterpe i Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie.

Nagrody i wyróżnienia, ważniejsze koncerty:

1994 II Podlaski Konkurs Gitarowy, Biała Podlaska - III miejsce

1995 X Sanockie Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe, Sanok - I miejsce

1998 V Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej, Kielce - III miejsce

nagroda "Talenty" przyznana przez Radę Artystyczną miasta Zamościa

2000 finał V Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Gitarę Solo, Tychy

2001 recital autorski w ramach Międzynarodowego Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego „Gitara+",

Wrocław

2003 recital autorski w ramach Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego „Mikulov", Czechy

2004 koncert inauguracyjny prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego „Śląska Jesień

Gitarowa", na którym jako najmłodszy z grona zaproszonych artystów wykonał swoją kompozycję Motion Picture Score Concerto na gitarę i orkiestrę (prawykonanie)

Homenaje a Manuel de Falla na gitarę solo, II Konkurs Kompozytorski im. T. Ochlewskiego, Kraków - I nagroda