PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Grzegorz Gerwazy Gorczycki

Grzegorz Gerwazy Gorczycki

ca 1665-1734

Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. w Rozbarku k. Bytomia. W latach 1678-83 studiował filozofię w Pradze, a od 1689 r. teologię w Wiedniu. W 1690 r. przybył do Krakowa, gdzie w 1692 otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1692-94 wykładał retorykę i poetykę w Akademii Chełmińskiej i kierował kapelą kościelną w Chełmnie. Od 1694 r. był wyłącznie związany z Krakowem. W 1698 r. został mianowany kapelmistrzem kapeli katedralnej (dyrygował, przygotowywał repertuar, komponował utwory, przgotowywał głosy dla zespołu). Ostatnim ważnym wystąpieniem Gorczyckiego było kierowanie kapelą katedralną w czasie koronacji króla Augusta III i jego małżonki. Zmarł w 1734 r. w Krakowie.
Gorczycki jest twórcą głównie muzyki religijnej. Są to kompozycje a cappella niekiedy z dodaniem basso continuo w stylu antico (motety, msze, pieśni) , oraz utwory wokalno-instrumentalne z towarzyszeniem basso continuo w stile moderno z bogatą techniką koncertującą wieloodcinkowe i wersetowe koncerty religijne, a także kantaty zespołowe.

Gorczycki uważany jest za wybitnego polskiego kompozytora okresu późnego baroku. Operował najnowocześniejszymi zdobyczami techniki kompozytorskiej owych czasów.