PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Zbigniew Lampart

Zbigniew Lampart

*1953

Zbigniew A. Lampart, kompozytor, organista, krytyk muzyczny, dziennikarz; ur. 21 marca 1953 roku w Krakowie. Studiował kompozycję i teorię muzyki pod kierunkiem Bogusława Schaeffera oraz grę na organach w klasie Jana Jargonia w krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 1977 uzyskując dwa dyplomy z wyróżnieniem. Ponadto odbył podyplomowe studia krytyki artystycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także – jako stypendysta Rządu Austriackiego – ukończył roczny kurs kompozycji w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Romana Haubenstocka-Ramatiego.

W latach 1977-82 współpracował z krakowską Akademią Muzyczną, gdzie prowadził zajęcia w Katedrze Organów i Klawesynu oraz na Wydziale Wychowania Muzycznego. W latach 80. zajmował się m.in. krytyką muzyczną, edytorstwem i dziennikarstwem. Występował z recitalami organowymi w kraju i za granicą. Przez pewien okres tworzył tylko muzykę teatralną i filmową. W latach 1988-90 był kierownikiem muzycznym w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Później powrócił do zawodu dziennikarza, pracował w biurze prasowym Urzędu Miasta Krakowa, kierował działem promocji Opery Krakowskiej. W roku 2000 założył własną firmę zajmującą się public relations, promocją oraz upowszechnianiem kultury i sztuki. Przez kilka lat intensywnie działał na rzecz rozwoju polskiej demokracji jako redaktor naczelny samorządowych czasopism.

Obecnie pracuje wyłącznie jako kompozytor, pianista i aranżer, zajmując się także sporadycznie działalnością dydaktyczną związaną z muzyką sceniczną i estradową.

Zbigniew A. Lampart jest laureatem siedmiu konkursów kompozytorskich, na których uzyskał dziesięć nagród i wyróżnień. W 1984 otrzymał stypendium Prezydenta miasta Krakowa, a w 1997 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, co pozwoliło mu napisać kameralną muzykę oratoryjną Dodekalogos, czyli Mądrości Koheleta (1998).