PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Joanna Bruzdowicz

Joanna Bruzdowicz

*1943

Joanna Bruzdowicz urodzona 17 maja 1943 roku w Warszawie, polska kompozytorka, krytyk muzyczny, publicystka. W 1966 ukończyła studia kompozycji u K. Sikorskiego w PWSM w Warszawie. Już w czasie studiów rozpoczęła działalność pianistyczną koncertując także w Belgii, Austrii i Czechosłowacji.

Była współzałożycielką, a w latach 1964-1968 sekretarzem generalnym „Jeuness Musicales”. W 1968 roku otrzymała stypendium rządu francuskiego i do 1970 roku studiowała w Paryżu kompozycje u Nadii Boulanger, Oliviera Messiaena oraz Pierre’a Schaeffera, ponadto muzykologię pod kierunkiem J. Chailleya na Sorbonie. W 1969 roku była współorganizatorką Groupe International de Musique Electroacoustique de Paris (GIMEP).

Obok kompozycji Bruzdowicz zajmuje się także krytyką i publicystyką muzyczną. Jest autorką audycji w radiu francuskim, belgijskim i niemieckim, propagujących nową muzykę. Występowała z odczytami, ponadto wraz z mężem, H.J. Tittelem, pisala scenariusze filmowe dla telewizji francuskiej i niemieckiej. Prowadziła także kursy kompozytorskie, głównie we Francji i Stanach Zjednoczonych.

Jest założycielką i przewodniczącą towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w Belgii oraz wiceprzewodniczącą International Federation of Chopin Societes, organizowała międzynarodowe spotkania muzyczne w Céret (Francja). Joanna Bruzdowicz ma obywatelstwo polskie i francuskie. Od 1975 roku mieszkała w Tervuren koło Brukseli oraz w Céret, od 2002 roku w francuskiej części Katalonii w Pirenejach.


Maria Wilczek-Krupa, Encyklopedia Muzyczna PWM, suplement AB