PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski

*1953

Kompozytor, dyrygent i skrzypek jazzowy. Urodził się w 1953 roku w Wałbrzychu. Studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej kompozycję u Andrzeja Koszewskiego i dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Debiutował jako muzyk jazzowy w zespole "Warsztat" na festiwalu "Jazz nad Odrą" w roku 1975 we Wrocławiu. Jako lider i skrzypek zespołu "String Connection" koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie oraz w USA i Kanadzie.

Jest laureatem I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz nagrody Ministerstwa Kultury im. St. Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł "Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku" w ankietach magazynu "Jazz Forum". Jest jazzowym skrzypkiem improwizatorem należącym do nurtu postcoltrainowskiego. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma "Down Beat". Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Dokonał wielu nagrań dla potrzeb radia (Opole, Szczecin, Malmö, San Francisco, Oslo, Baden-Baden, Warszawa). Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Berlinie, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Kongsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych.

Skomponował ponad 40 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. Konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu "Poznańska Wiosna Muzyczna", nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award'88", nagrody Premiera RP za Twórczość dla Dzieci. K. Dębski tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych krajowych oraz zagranicznych.
Krzesimir Dębski jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich Międzynarodowych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadzie.

Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich znakomitości jak: Jose Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Bartłomiej Nizioł, Adam Makowicz, zespół Canadian Brass. Jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical Records. W ubiegłym roku uzyskał w USA nominację do "Emmy Award '98" wraz z filmem "Maszyna zmian" w reż. Andrzeja Maleszki. Jest laureatem nagrody Fryderyk 1999 (kompozytor roku), a także Philip Award 2000 (za muzyką do filmu "Ogniem i mieczem"). Skomponował ponad 100 piosenek, m. in. takie przeboje jak: "Czas nas uczy pogody", "Diamentowy kolczyk", "Przyszli o zmroku", "Zakazany owoc", czy też piosenki z filmu "Klan", "Kingsajz", "Na dobre i na złe", "Dumka na dwa serca". Był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Opolu, Sopocie i innych.