PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Mikołaj Piotr Górecki

Mikołaj Piotr Górecki

*1971

W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem swojego ojca, Henryka Mikołaja Góreckiego. W 1996 r. był beneficjentem dwóch stypendiów The Banff Centre for the Arts w Kanadzie.
 

W roku 2000 uzyskał tytuł doktora kompozycji w Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. W latach 2001–2002 wykładał na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Obecnie mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych.
 

W 1988 roku zdobył pierwszą nagrodę w pierwszej edycji Konkursu dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej za Preludia na fortepian, a w 1994 – trzecią nagrodę na Drugim Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie za Sonatę na klarnet i fortepian.
 

Jego utwory były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Montrealu, Edmonton, w Lincoln Center i A. Fisher Hall w Nowym Jorku, w De Ijsbreker Center w Amsterdamie, a także w trakcie Festiwalu Prawykonań w Katowicach, festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu czy Światowych Dni Muzyki w Słowenii organizowanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (Internetional Society for Contemporary Music).


Wykonawcami jego utworów są m.in. Kaja Danczowska, Jadwiga Kotnowska, Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Ewa Pobłocka, Jerzy Maksymiuk, Tomasz Strahl, Marek Moś, maestro Andrzej Boreyko, Łukasza Kuropaczewski i Piotr Przedbora, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna „Amadeus”, Brooklyn Philharmonic Orchestra, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO i Sinfonia Varsovia.