PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Krystyna Moszumańska-Nazar

Krystyna Moszumańska-Nazar

1924-2008

Urodzona 5 IX 1924 roku we Lwowie, kompozytorka, absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie. Studiowała grę na fortepianie u Jana Hoffmana i kompozycję u Stanisława Wiechowicza, uzyskując w 1955 dyplomy ukończenia obu kierunków. W roku 1963 podjęła pracę pedagogiczną na krakowskiej uczelni, z którą związana była przez resztę życia. Wykłada kompozycję, instrumentację, fugę i współczesne techniki kompozytorskie. W latach 1974-75 kierowała Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie pełniła obowiązki dziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (1975-79), od 1978 objęła funkcję prorektora, a w latach 1987-93 sprawowała urząd rektora uczelni. W latach 1964-71 pełniła funkcję prezesa Oddziału Związku Kompozytorów Polskich w Krakowie, w latach 1971-73 działała w Zarządzie głównym ZKP. Wielokrotnie była członkiem jury krajowych i zagranicznych konkursów kompozytorskich. W latach 1993-1999 była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.


Twórczość kompozytorki od początku cieszyła się niezwykłym uznaniem. W 1954 otrzymała wyróżnienie na konkursie Koła Młodych ZKP za Oberka ze Suity tańców polskich, w 1961 i 1966 wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie dla Kompozytorek w Mannheim za Hexaedre i Exodus; I nagrodę i złoty medal na Międzynarodowym Konkursie dla Kompozytorek w Buenos Aires otrzymała za Muzykę na smyczki (1962), III nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. A. Malawskiego w Krakowie za Wariacje koncertujące (1966), II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. K. Szymanowskiego w Warszawie za Madonny polskie (1974). Ponadto jest laureatką m. in. nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Ministerstwa Kultury i Sztuki (uhonorowana pięciokrotnie), nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży. Została również odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała także tytuł honorowy i medal "Zasłużony dla kultury narodowej".


Wygłaszała wiele wykładów o swej twórczości, muzyce współczesnej i nowej notacji w kraju i za granicą. (Lipsk, Mannheim, Heidelberg, Norymberga, Lwów). W 1994 powstał film telewizyjny Krystyna Moszumańska-Nazar, będący jednym z odcinków cyklu Albumy Krakowskiej muzyki.

Zmarła w Krakowie, 27 września 2008 roku.