PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Emil Bernard Wojtacki

Emil Bernard Wojtacki

*1981

Emil Bernard Wojtacki urodził się w 1981 roku w Olsztynie, gdzie ukończył tamtejszą szkołę muzyczną w klasie wiolonczeli. Studiował informatykę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, zaś w 2001 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Muzycznej na kierunku teorii muzyki. Swoją wiedzę w tej dziedzinie poszerzał na Universität für Musik Und Darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie Clemensa Gadenstättera. Brał również udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych pod kierunkiem prof. Jamesa Clarke’a. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku kompozycji w klasie prof. Józefa Rychlika, zaś jego utwór dyplomowy – „Concerto per violoncello ed orchestra” – został zakwalifikowany do II etapu Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie muzyki „Opus”.

Jego utwory były wykonywane na festiwalach w Czechach (Ostravské Dny Nové Hudby, Introspekce Nové Hudby), Meksyku (Foro Internacional De Música Nueva), Niemczech (Festival Junger Künstler) i w Polsce (Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich). W 2008 rozpoczął studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Krakowie. W lutym 2009 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” – otrzymał I Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za utwór „De caritate”.

Głównymi obszarami jego zainteresowań teoretycznych są estetyka muzyki oraz organizacja materiału dźwiękowego na najbardziej elementarnym na poziomie (głównie współczesna kontrapunktyka). Ważnym nurtem jego twórczości jest muzyka wokalno-instrumetalna oraz eksploracja ciszy.