PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Michał Jakub Papara

Michał Jakub Papara

*1984

Michał Jakub Papara, kompozytor i teoretyk muzyki. Urodził się w 1984 roku w Krakowie, gdzie ukończył PSM I st. im. S. Wiechowicza oraz PSM II st. im. W. Żeleńskiego (w klasie skrzypiec). W 2006 roku otrzymał dyplom licencjacki z muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w roku 2010 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie z teorii muzyki, zaś w roku 2012 z wyróżnieniem kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie prof. Józefa Rychlika). Obecnie jest doktorantem w tejże Uczelni.


Michał Jakub Papara jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów kompozytorskich. Otrzymał: I nagrodę w VII Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego za utwór Odyseja – I Kwartet smyczkowy (2009); I wyróżnienie (I nagrody nie przyznano) za utwór Klątwa starych zegarów na trio fortepianowe w II Konkursie Kompozytorskim im. Marka Stachowskiego (2009); II nagrodę (ex aequo) za utwór Moje strachy (My Frights and Fears) na dwa fortepiany i dwie perkusje w LI Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2010). Ponadto został nagrodzony w trzech edycjach Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura: w roku 2010 za pieśń na głos żeński i fortepian do słów Agnieszki Herman pt. A może to świat płonie?, oraz dwukrotnie za utwory na głos żeński i kwartet smyczkowy do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: w roku 2011 za Okręty zimowe oraz w roku 2013 za Bezsenność.


Kompozytor tworzy głównie muzykę solową, kameralną oraz wokalno-instrumentalną (do wierszy poetów polskich, takich jak: K. K. Baczyński, K. Iłłakowiczówna, Cz. Miłosz, A. Zagajewski i inni), a także elektroniczną. Jest również autorem muzyki filmowej; współpracuje z Pracownią Filmu Animowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przy tworzeniu muzyki do animacji i filmów animowanych. Ponadto tworzy aranżacje i opracowania utworów innych kompozytorów. W 2012 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydało opracowane przez niego transkrypcje na fortepian najpopularniejszych utworów i tematów z muzyki filmowej Wojciecha Kilara.


W roku 2010 na zamówienie Festiwalu Muzyki Polskiej kompozytor napisał utwór kameralny Poemat z księgi snów i wyobrażeń (poświęcony pamięci Zdzisława Beksińskiego), który został prawykonany podczas Festiwalu przez zespół The London Sinfonietta. W roku 2013 otrzymał zamówienie na kompozycję przeznaczoną na klarnet, fortepian i perkusję oraz orkiestrę smyczkową finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie” na wniosek Stowarzyszenia Artystycznego Piano Classic. W tym samym roku na zamówienie duetu SoundArtDuo napisał kompozycję Hic et Nunc, Cracovia 5.13 na klarnet i fortepian. Utwór został wykonany na koncertach w Australii i Nowej Zelandii w ramach Dni Muzyki Polskiej przez Barbarę Borowicz (klarnet) i Annę Miernik-Sobula (fortepian), którym jest on dedykowany. Prawykonanie utworu miało miejsce w Brisbane, w kilka dni później został on zaprezentowany w Sydney Opera House.
Utwory, aranżacje i opracowania Michała Jakuba Papary były wykonywane wielokrotnie w Polsce (Kraków, Warszawa, Sanok, Katowice), a także w Australii (Brisbane, Newcastle, Sydney), Grecji (Saloniki), Niemczech (Hamburg), Nowej Zelandii (Wellington), Ukrainie (Odessa), USA (Chicago, Cincinnati) i na Węgrzech (Budapeszt). Wśród dotychczasowych wykonawców jego utworów znajdują się m.in.: Airis Quartet, dissonArt Ensemble, Ensemble Nostri Temporis, zespół Kwadrofonik, Kwartet Śląski, The London Sinfonietta, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie, SoundArtDuo, a także Jadwiga Kirschanek, Maciej Koczur, Raminta Lampsatis, Leszek Lorent, Marek Polański, Olga Rusin, Piotr Sałajczyk, Magdalena Spytek, Marek Szlezer, Beata Urbanek-Kalinowska, Maciej Zimka.
W latach 2009-2013 kompozytor otrzymywał: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce i sukcesy artystyczne, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, Stypendium naukowe Miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych studentów oraz uczestników studiów doktoranckich krakowskich uczelni wyższych, a także Stypendium Fundacji Sapere Auso. W roku 2011 jego fotografia znalazła się w Kalendarzu New Generation – Nowa Generacja Polskich Kompozytorów, wydanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, obok jedenastu innych kompozytorów polskich młodego i najmłodszego pokolenia (m. in. Marcela Chyrzyńskiego, Pawła Łukaszewskiego, Pawła Mykietyna, Wojciecha Widłaka, Wojciecha Ziemowita Zycha oraz Agaty Zubel).


Michał Jakub Papara jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, a także Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.