PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Michał Dobrzyński

Michał Dobrzyński

*1980

Michał Dobrzyński, kompozytor, ur. 24 listopada 1980 w Szczecinie. W 2005 ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego, a w 2008 studia doktoranckie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2007-2010 był uczestnikiem programu promocji młodych kompozytorów w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Stypendysta Ministra Kultury (2003/2004 i 2004/2005, 2012 – stypendium twórcze). Laureat konkursów kompozytorskich, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 2006), III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Papieża Jana Pawła II (Wrocław 2003), wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim z okazji 30-lecia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2004), pierwszej nagrody na VIII Międzyuczelnianym Konkursie na Fugę (2003).

Nakładem wydawnictwa DUX ukazała się monograficzna płyta kompozytora (wrzesień 2012). Wykonawcami są Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Śląska Orkiestra Kameralna oraz soliści (m.in. Bartłomiej Nizioł). W 2008 ukazała się płyta „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”(DUX 0635/0636), na której znalazło się jego Trio florenckie na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii „muzyka poważna/album roku – muzyka współczesna".

Utwory Michała Dobrzyńskiego wykonywane były na wielu krajowych koncertach i festiwalach, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień" (koncerty Koła Młodych), Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sopot Classic”, Międzynarodowy Festiwal „Sacrum non Profanum", Międzynarodowy Festiwal „Zamojskie Dni Muzyki”, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy. Jego utwory były wykonywane także za granicą – we Włoszech (m.in. w ramach projektu „Young Musicans to Florence", na festiwalu muzyki współczesnej „Compositori a confronto” w Reggio Emilia, w Niemczech, Szwecji i Chinach. Jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (w latach 2008-2010 – członek zarządu). Pracuje na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika Międzywydziałowego Studium Muzyki Współczesnej.