PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Jerzy Kornowicz

Jerzy Kornowicz

*1959

Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista, wykładowca, animator kultury muzycznej. Studiował kompozycję u Tadeusza Bairda i Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz u Louisa Andriessena w Konserwatorium Królewskim w Hadze.

Pisze na zamówienie festiwali, instytucji oraz wykonawców z Polski i zagranicy, m.in. Radia BBC, Polskiego Radia, Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, chóru BBC Singers, Festiwalu Warszawska Jesień i wielu innych. Utwory Jerzego Kornowicza wykonywane były podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Radiowym Festiwalu BBC, festiwalach w Middelburgu, Cheltenham, Paryżu, Lille, Bukareszcie, Mińsku, Kijowie, Odense, Nowym Jorku i Tokio.

Jego kompozycje uzyskały wyróżnienia na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO (Figury w oplocie w roku 2000), nominację do Nagrody Muzycznej Publicznych Mediów OPUS (Spiętrzenia na orkiestrę w 2008) i znalazły się wśród finalistów Nagrody Polonica Nova (Wielkie przejście na fortepian i orkiestrę symfoniczną w 2014).

Jerzy Kornowicz, obok pracy twórczej, prowadzi szeroką działalność społeczną i organizatorską. Stworzył i współtworzył szereg wydarzeń artystycznych. Był przewodniczącym Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (1988-90) oraz członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (1989-92 i 2002-07). W latach 2003-2015 był prezesem Związku Kompozytorów Polskich, od roku 2013 szefuje Stowarzyszeniu Kreatywna Polska, zrzeszającego polskie środowiska twórcze i przemysły kreatywne. Brał także udział w powołaniu Europejskiego Forum Kompozytorów w Wiedniu oraz Europejskiego Porozumienia Kompozytorów i Autorów w Brukseli. Był jurorem w konkursach kompozytorskich im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.