PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Marcin Stańczyk

Marcin Stańczyk

*1977

Marcin Stańczyk urodził się w 1977 roku w Łęczycy. Jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował teorię muzyki pod kierunkiem Marty Szok oraz kompozycję w klasie Zygmunta Krauzego i muzykę elektroniczną u Krzysztofa Knittla. Ukończył również prawo na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2008-2010 kształcił się w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie u Ivana Fedele. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach muzyki elektronicznej i nowej technologii w IRCAM w Paryżu i podczas 13th Young Composers Meeting w Apeldoorn w Holandii. Uczestniczył w wielu warsztatach, kursach i sesjach kompozytorskich, podczas których pracował m.in. z orkiestrą Klangforum Wien, Trilokiem Gurtu, Brianem Ferneyhoughem, Beatem Furrerem, Markiem Andre, Giorgio Battistellim. W latach 2007-2010 brał udział w programie opieki nad młodymi kompozytorami Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

 

Jest laureatem kilkunastu konkursów kompozytorskich, m.in. Tokyo International Competiton for Chamber Music Composition, Reading Panel IRCAM, Franco Donatoni Award w Mediolanie, Biennale/ISB David Walter Composition Competition w San Francisco, Salvatore Martirano Award w Illinois, Sun River Prize w Chengdu. W roku 2013 został pierwszym Polakiem, który otrzymał Toru Takemitsu Composition Award – najważniejszą nagrodę kompozytorską Japonii. Rok później został ogłoszony Artystą Rezydentem Miasta Paryża 2014. Był stypendystą Internationales Musikinstitut Darmstadt, Citè internationale des Arts w Paryżu, Aldeburgh Music, rządu włoskiego, programu „Młoda Polska”, Stypendium im. Witolda Lutosławskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Marszałka Województwa Łódzkiego.

 

Jego utwory są zamawiane i wykonywane w ramach festiwali muzycznych w Europie, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych i na Kubie. Jako kompozytor brał udział w wielu zagranicznych wydarzeniach muzycznych, m.in. w Gaudeamus Muziekweek w Amsterdamie, Biennale Musica w ramach La Biennale di Venezia, festiwalach Manifeste i IRCAM w Paryżu, Bang On a Can Marathon, Noise Non-ference i MATA w Nowym Jorku, Les Espaces Sonores w Bazylei, Rondò w Mediolanie, Review of Composers w Belgradzie, Images sonores w Liège, Nuova Consonanza w Rzymie, a w Polsce w Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, Festiwalu Prawykonań NOSPR, Poznańskiej Wiośnie, czy Łódzkich Spotkaniach Baletowych. Współpracował z zespołami: Ensemble Intercontemporain, Ensemble MusikFabrik, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Ensemble Linea, Bang on a Can All Stars, Sinfonia Varsovia, Tokyo Philharmonic, Oslo Sinfonietta, Nikel, Algoritmo, Zone Expérimentale Basel, Meitar, E-MEX, Divertimento, Orkest de ereprijs, Orkiestra Muzyki Nowej.

 

Był kilkukrotnie nominowany do Paszportów Polityki i nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Należy do Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykłada instrumentację, współczesne techniki kompozytorskie i muzykę elektroniczną w łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie w roku 2013 otrzymał stopień doktora, a w roku 2016 doktora habilitowanego.

 

Fot. Aleksandra Chciuk