PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2012 »


Wywiad z Krzysztofem Meyerem na antenie Radia Kraków
Wywiad z Krzysztofem Meyerem na antenie Radia Kraków
2012-05-31
14 maja gościem programu Beaty Pendereckiej był prof. Krzysztof Meyer - autor wydanej przez PWM pasjonującej książki " Mistrzowie i przyjaciele", która w maju uhonorowana została tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca.
Dzień Dziecka w Żelazowej Woli
Dzień Dziecka w Żelazowej Woli
2012-05-31
W najbliższą niedzielę, 3 czerwca od godz. 10.00 w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli już po raz trzeci odbędzie się Dzień Dziecka.
XIII Festiwal Ave Maria - Koncert Jubileuszowy
XIII Festiwal Ave Maria - Koncert Jubileuszowy
2012-05-30
3 czerwca 2012 w Kościele św. Stanisława B.M.w Czeladzi w ramach Festiwalu Ave Maria odbędzie się Koncert dedykowany Wojciechowi Kilarowi w 80. rocznicę urodzin kompozytora.
5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - fotorelacja
5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - fotorelacja
2012-05-30
W sobotę zakończył się 5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego przedsięwzięcia.
8. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie
8. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie
2012-05-29
„Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego oraz opera „Maria” Romana Statkowskiego, utwory pochodzące z katalogu PWM, zabrzmią podczas tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w dniach 13 - 21 lipca 2012 w Krakowie. Różnorodne tematycznie i wykonawczo koncerty odbywać się będą m.in. w Filharmonii Krakowskiej, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w kościele oo. Franciszkanów, w Kościele Bożego Ciała i w Muzeum Żydowskim Galicja.
IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
2012-05-28
30 maja przypada 111. rocznica urodzin Mieczysława Fogga. W rocznicowe obchody wpisuje się zainaugurowana dzisiaj IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro.
"Opowieści nutą malowane" na żywo na Rodzinnym Matinée w Katowicach
"Opowieści nutą malowane" na żywo na Rodzinnym Matinée w Katowicach
2012-05-28
Już w najbliższą sobotę na dzieci czeka wspaniała przygoda. W ramach organizowanych przez CKK spotkań, znanych pod nazwą Rodzinne Matinée, najmłodsi melomani będą mogli wysłuchać opowiadań ze zbioru Doroty Skwark "Opowieści nutą malowane" oraz wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.
Pierwszy dzień Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie
Pierwszy dzień Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie
2012-05-25
Pierwszy dzień Festiwalu Muzyki Filmowej za nami. W oczekiwaniu na dzisiejsza galę poświęcona twórczości Wojciecha Kilara zachęcamy do objerzenia zdjęć z wczoraj.
Uroczysta Gala z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara na Festiwalu Muzyki Filmowej
Uroczysta Gala z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara na Festiwalu Muzyki Filmowej
2012-05-25
Już dziś wieczorem w hali ocynowni ArcelorMittal Poland w Krakowie zabrzmi muzyka filmowa Wojciecha Kilara. Koncert, który odbywa się w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej, ma charakter uroczystej gali z okazji 80. urodzin kompozytora. Gościem specjalnym koncertu będzie Dostojny Jubilat.
24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich z muzyką Juliusza Łuciuka
24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich z muzyką Juliusza Łuciuka
2012-05-24
W dniach 26 maja – 3 czerwca odbędą się w Krakowie 24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich. Zadaniem festiwalu jest prezentacja najnowszej twórczości kompozytorów szkoły krakowskiej, od klasyków i generacji profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po kompozytorów najmłodszych oraz studentów kompozycji.

Najczęściej czytane:

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu. 

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?