PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2017 »


Oferta pracy: specjalista ds. promocji
Oferta pracy: specjalista ds. promocji
2017-09-29

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni: specjalistę ds. promocji w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat na czas określony

„Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
„Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
2017-09-28

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza 13 października na pierwszą operową premierę w nowym sezonie: „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w reżyserii Barbary Wysockiej pod batutą nowego dyrektora muzycznego sceny narodowej, Grzegorza Nowaka.

40 lat Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
40 lat Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
2017-09-28


W najbliższą niedzielę, 1 października przypada 40. rocznica działalności Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. W programie uroczystości jubileuszowych znalazły się koncerty, spotkania i konferencja naukowa poświęcone kompozytorowi.

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017
Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017
2017-09-28

W najbliższą niedzielę, 1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, poznamy laureatów siódmej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Nagroda Honorowa oraz w przyznawanej od ubiegłego roku - kategorii Debiut Roku.

Premiera książki „Złota klatka” – spotkanie z Michałem Znanieckim w Krakowie
Premiera książki „Złota klatka” – spotkanie z Michałem Znanieckim w Krakowie
2017-09-28

7 października o godzinie 18:30 w Sali Kameralnej Opery Krakowskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Znanieckim połączone z premierą książki pt. „Złota klatka”. Publikacja stanowi zapis obszernego wywiadu przeprowadzonego z reżyserem przez Mateusza Borkowskiego i jest swego rodzaju kompendium reżyserii operowej.

Gradus ad parnassum - Akademia Mistrzowskiej Pianistyki
Gradus ad parnassum - Akademia Mistrzowskiej Pianistyki
2017-09-28

Wszystkich pianistów, uczniów, studentów i nauczycieli zapraszamy do udziału w projekcie: Gradus ad parnassum - Akademia Mistrzowskiej Pianistyki. Wydarzenie jest rodzajem konferencji o wyraźnym zorientowaniu praktycznym. Łączy w sobie wątki tradycyjnej edukacji pianistycznej, edukacji początkowej, kameralistyki fortepianowej, improwizacji, czytania a’vista, a także przygotowania pianistów do funkcjonowania w profesjonalnym życiu artystycznym.

„Death in Venice” – nowy utwór Marcela Chyrzyńskiego
„Death in Venice” – nowy utwór Marcela Chyrzyńskiego
2017-09-27

Nie w Wenecji, a w Newman Recital Hall w Los Angeles odbędzie się 15 października prawykonanie najnowszej kompozycji Marcela Chyrzyńskiego „Death in Venice”. To kameralny utwór przeznaczony na klarnet, wiolonczelę i fortepian. Wykonawcami będą Andrew Leonard (cl) i „Cracow Duo” w składzie Jan Kalinowski (vc) i Marek Szlezer (pf).

Paweł Mykietyn z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida 2017
Paweł Mykietyn z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida 2017
2017-09-27


Już po raz szesnasty Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki wręczono 25 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody „Dzieło życia” za całokształt twórczości.
 

Polska premiera „Treize couleurs du soleil couchant” Tristana Muraila
Polska premiera „Treize couleurs du soleil couchant” Tristana Muraila
2017-09-25

19 listopada Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca przedstawi polskiej publiczności „Treize couleurs du soleil couchant” Tristana Muraila. Koncert odbędzie się w Katowicach, w siedzibie NOSPR-u.

  „Edukacja i wykonawstwo”. Seminarium dla chórmistrzów
„Edukacja i wykonawstwo”. Seminarium dla chórmistrzów
2017-09-22

Już po raz czwarty dyrygenci chórów szkolnych spotkają się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, by wzajemnie się inspirować i wymieniać doświadczenia zawodowe. W programie Ogólnopolskiego Seminarium dla Chórmistrzów znajdą się wykłady ćwiczenia z udziałem słuchaczy oraz pokaz pracy z chórem dziecięcym.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.