PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Grudzień 2017


Prof. Krzysztof Penderecki w gronie jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
Prof. Krzysztof Penderecki w gronie jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
2017-12-14

Z ogromną radością dzielimy się informacją, że prof. Krzysztof Penderecki przyjął zaproszenie do grona jurorów XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego.

 

Laureata Konkursu wyłaniać będzie zatem jury sześcioosobowe:

• dr Daniel Cichy

• prof. zw. dr hab. Eugeniusz Knapik

• Jerzy Kornowicz

• Paweł Mykietyn

• prof. Krzysztof Penderecki

• dr Elżbieta Sikora

Oferta pracy: bibliotekarz
Oferta pracy: bibliotekarz
2017-12-14

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: bibliotekarza. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.

Komunikat − 18 i 22 grudnia
Komunikat − 18 i 22 grudnia
2017-12-11

Uprzejmie informujemy, że dnia 18 grudnia Dział Zbiorów Nutowych − Oddział w Warszawie oraz księgarnia firmowa w Krakowie będą nieczynne, a centrala PWM w Krakowie czynna będzie do godziny 11:30. W dniu 22 grudnia zarówno centrala i księgarnia firmowa w Krakowie, jak i Oddział w Warszawie będą zamknięte.

„Herr Thaddäus” – wkrótce prawykonanie nowego utworu Pawła Mykietyna
„Herr Thaddäus” – wkrótce prawykonanie nowego utworu Pawła Mykietyna
2017-12-11

17 grudnia odbędzie się w Filharmonii w Szczecinie prawykonanie najnowszego utworu Pawła Mykietyna „Herr Thaddäus” na elektronikę i orkiestrę symfoniczną w przestrzeni. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi Wiktor Kociuban. Partie solowe (głosy z taśmy) zabrzmią w wykonaniu Łukasza Koniecznego (bas) i Barbary Sierosławski (rec.). Nazwisko Mirosława Bałki jest gwarancją niecodziennej scenografii i efektów specjalnych.

Sam pomysł na utwór jest niezwykle intrygujący: warstwę tekstową stanowi Inwokacja do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w dziewiętnastowiecznym tłumaczeniu Siegfrieda Lipinera.

 

Koncert zostanie powtórzony 19 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Poznańskie spotkania z Mistrzem Nowowiejskim
Poznańskie spotkania z Mistrzem Nowowiejskim
2017-12-06

Najbliższe dni upłyną w Poznaniu pod znakiem Feliksa Nowowiejskiego. W piątek, 8 grudnia w Teatrze Wielkim zaprezentowana zostanie opera „Legenda Bałtyku”, zaś w sobotę, 9 grudnia młodszych i starszych melomanów zapraszamy do Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego, gdzie odbędzie się spotkanie promujące książkę „Siedem dni w Willi wśród róż. Opowieść o Feliksie Nowowiejskim”.

„Musica Concertante” Krzysztofa Meyera – prawykonanie w Lusławicach
„Musica Concertante” Krzysztofa Meyera – prawykonanie w Lusławicach
2017-12-05

17 grudnia odbędzie się w Lusławicach prawykonanie nowego utworu Krzysztofa Meyera „Musica Concertante” na wiolonczelę, fortepian, perkusję i smyczki. Utwór wykona Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała. Solistami będą Jan Kalinowski (vc) i Marek Szlezer (pf).

I Ogólnopolska Konferencja dla Nauczycieli Muzyki Szkół Powszechnych
I Ogólnopolska Konferencja dla Nauczycieli Muzyki Szkół Powszechnych
2017-12-05

W dniach 8-9 grudnia w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbędzie się konferencja dla nauczycieli muzyki szkół powszechnych. Głównym tematem będzie słuchanie muzyki klasycznej oraz sposoby przybliżania jej uczniom.

„Legenda Bałtyku” na zwieńczenie obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego
„Legenda Bałtyku” na zwieńczenie obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego
2017-12-04

8 grudnia, niemal sto lat od światowej premiery, „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego powróci na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu. Partie solowe wykonają Pavlo Tolstoy (Doman), Wioletta Chodowicz (Bogna), Aleksander Teliga (Mestwin), Szymon Komasa (Tomir), Magdalena Wilczyńska-Goś (Swatawa), Robert Gierlach (Lubor), Karol Bochański (Sambor) i Tomasz Mazur (głos Peruna). Chór, orkiestrę i balet Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Hej kolęda, kolęda!
Hej kolęda, kolęda!
2017-12-04

W najbliższy weekend kolęda w całym swoim bogactwie opracowań chóralnych zabrzmi w wielu kościołach Krakowa. Już po raz ósmy odbędzie się Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. 

GÓRECKI. STOP. PRAWYKONANIE. STOP.
GÓRECKI. STOP. PRAWYKONANIE. STOP.
2017-12-01

Już dzisiaj (1 grudnia 2017) odbędzie się prawykonanie „II Koncertu na flet i orkiestrę smyczkową” Mikołaja Góreckiego!

Utwór wykona Jadwiga Kotnowska z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Roberta Kabary.

 

 

Filharmonia Śląska, godz. 19.00.

Do zobaczenia!

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.