PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koncert – Gala z okazji 10–lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej ARIA

2015-01-12

Koncert z okazji jubileuszu Stowarzyszenia „Aria” skupiającego osoby zafascynowane muzyką operową odbędzie się 31 stycznia (sobota, godz. 18.30). Podczas wieczoru wystąpią cenieni artyści, którzy oklaskiwani byli na polskich i zagranicznych scenach operowych, a dzięki organizowanym przez „Arię” cyklicznym spotkaniom dali się poznać widowni także poza sceną. 


Stowarzyszenie powstało w listopadzie 2004 roku w celu wspierania działalności Opery Krakowskiej. Członkowie Stowarzyszenia wspólnie oglądają krakowskie spektakle operowe i raz w miesiącu spotykają się we własnym gronie na cyklicznym programie. Nie ograniczają się tylko do Krakowa. Odbywają liczne podróże do domów operowych w Polsce i w Europie. Zarząd Stowarzyszenia organizuje kilka razy w roku wyjazdy dla swoich członków i sympatyków na spektakle oraz koncerty filharmoniczne.
 

Stowarzyszenie przybliża świat opery melomanom poprzez swoje działania, promujące ten gatunek sztuki. Jednym z nich jest cykliczny program „Spotkanie z Artystą”, który ma miejsce raz w miesiącu, w niedzielę, w Sali Kameralnej Opery. Do udziału w programie zapraszani są soliści, dyrygenci, reżyserzy operowi, choreografowie, autorzy scenografii i kostiumów. Gośćmi programu było wiele wspaniałych osobistości świata operowego. Jednym z pierwszych, w roku 2006, był Wiesław Ochman, z którym Zarząd utrzymuje serdeczne i ciepłe kontakty. Gośćmi byli również m in.: Teresa ŻylisGara, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, który jest członkiem honorowym Stowarzyszenia, Andrzej Dobber, Wojciech Śmiłek, oraz słynni dyrygenci jak Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Łukasz Borowicz, Kazimierz Kord. Zaproszeni zostali również autorzy książek o operze : Józef Kański (Przewodnik operowy), Piotr Kamiński z Paryża (Tysiąc i jedna opera), Barbara Jakubowska z Nowego Jorku.(Okiem i uchem Basi Jakubowskiej). Każdy artysta będący gościem programu daje się poznać zebranej na widowni publiczności, odpowiadając na pytania redaktora prowadzącego program. Miłośnicy opery chcą dowiedzieć się jak wygląda kształcenie, rozwój kariery, życie prywatne, jakie są pozazawodowe zainteresowania zaproszonego gościa, który najczęściej jest ulubieńcem krakowskiej publiczności. Stowarzyszenie prowadzi też wiele innych akcji mających na celu propagowanie muzyki operowej.
Stowarzyszenie liczy dzisiaj (koniec grudnia 2014 r.)– 165 członków, melomanów, wielbicieli muzyki operowej i artystów Opery Krakowskiej.

Jubileusz to święto Stowarzyszenia i Opery Krakowskiej, partnerów od 10 lat współpracujących ze sobą i realizujących wspólnie działania popularyzujące muzykę klasyczną. To szczególny wieczór, w którym bohaterem i gościem specjalnym jest krakowska publiczność, ta najwytrwalsza, odwiedzająca po wielekroć nie tylko scenę przy ul. Lubicz, ale i najbardziej odległe sceny operowe świata, dumna z osiągnięć polskich wokalistów i twórców teatru operowego, nieustająca w działaniach zmierzających do stworzenia mieszkańcom Krakowa okazji do poznania piękna muzyki operowej.

Galowy Koncert na Antresoli Opery Krakowskiej odbędzie się z udziałem wspaniałych solistów Naszej Opery: Katarzyny Oleś – Blacha, Iwony Sochy, Tomasza Kuka, Volodymyra Pankiva oraz orkiestry kameralnej składającej się z muzyków Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją koncertmistrza Pawła Wójtowicza. W programie słynne przeboje operowe wykonane zostaną specjalnie dla Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej ARIA. Koncert jest imprezą zamkniętą, wstęp tylko za imiennymi zaproszeniami. Po koncercie odbędzie się uroczysty bankiet przy muzyce tanecznej w Restauracji Operowej.

 

Najczęściej czytane:

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.