Aktualności
PWM partnerem Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”
2015-01-19
Zapraszamy do udziału w Konkursie Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”, organizowanym przez Fundację MEAKULTURA we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Celem konkursu jest promowanie rzetelnej krytyki muzycznej oraz wspieranie osób debiutujących w tej dziedzinie. Udział wziąć w nim mogą krytycy muzyczni publikujący w mediach drukowanych i elektronicznych oraz blogerzy - zarówno profesjonaliści, jak też amatorzy. Forma i tematyka jest bardzo szeroka – konkurs obejmuje wszystkie gatunki i style muzyczne.
Oceniana będzie przede wszystkim wartość merytoryczna i atrakcyjność tekstu, a także strona językowa i stylistyczna.
W konkursie wygrać można:
1. Nagrodę Główną za najlepszy tekst o muzyce opublikowany w roku 2014 – trzy równorzędne nagrody
2. Wyróżnienia:
- dla debiutanta, czyli osoby, która nie ukończyła studiów związanych z muzyką oraz nie działa zawodowo w sferze publicystycznej
- dla blogera, czyli osoby, która prowadzi w Internecie blog w języku polskim o tematyce muzycznej
3. Nagrodę Specjalną za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju.
W tym roku przewidziana jest także Nagroda Redaktora Naczelnego PWM.
Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25 lutego 2015 roku. Teksty należy wysyłać na adres kropka@fundacjameakultura.pl
Komisja w składzie: Daniel Cichy (przewodniczący jury), Joanna Grotkowska, Anna Chęćka-Gotkowicz, Weronika Grozdew-Kołacińska, Piotr Metz, Miłosz Bembinow oraz Mariusz Herma obradować będzie w marcu 2015 roku.
Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 10 maja 2015 roku w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wydarzenie to towarzyszyć będzie Warszawskim Spotkaniom Muzycznym.
Zachęcamy wszystkich krytyków muzycznych do udziału w tym konkursie.
Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Fundacji:
http://fundacjameakultura.pl/kropka
Najczęściej czytane:
Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.
17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca.
Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.
Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym.
Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?