Aktualności
Bracia, siostry posłuchajcie!
2018-01-08
Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na koncert polskich kolęd i pastorałek w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego na chór mieszany a cappella. Wystąpi Chór Insieme pod batutą Moniki Bachowskiej. Podczas koncertu o kolędach opowie redaktorka ich wydania nutowego – dr Anna Ryszka-Komarnicka.
Minione dwa lata upłynęły pod znakiem Feliksa Nowowiejskiego – w 2017 roku obchodziliśmy 140. rocznicę urodzin, a w 2016 – 70. rocznicę śmierci kompozytora. W związku z tymi rocznicami Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadziło prace nad wydaniem i popularyzacją dzieł kompozytora. Wśród przygotowywanych dzieł znalazły się także Kolędy i pastorałki na chór mieszany a cappella w artystycznym opracowaniu Nowowiejskiego w wydaniu nutowym przeznaczonym do wykonań wraz z nagraniem na płycie CD. Z tej okazji PWM zaprasza na koncert, który obędzie się 20 stycznia godz. 18.30 w Kościele Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo w Krakowie przy ul. św. Filipa 17-19.
Bracia, siostry posłuchajcie to tytuł jednej z kolęd opracowanych przez Nowowiejskiego i hasło przewodnie koncertu, podczas którego zabrzmią wybrane kolędy w autorskim opracowaniu kompozytora pochodzące z trzech różnych zbiorów: kolekcji 12 kolęd na chór mieszany wydanej w oficynie Gebethnera i Wolffa w 1923 roku, Śpiewnika gwiazdkowego op.5 nr 5 dedykowanego rektorowi Uniwersytetu Poznańskiego, Stanisławowi Dobrzyckiemu a opublikowanego w 1929 roku przez „Księgarnię Polską” Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej w Warszawie w 1929 roku oraz Śpiewnika górnośląskiego, również wydanego w 1923 roku przez Gebethnera i Wolffa, który Nowowiejski dedykował „Kochanym Braciom Górnoślązakom”. Wieczór zakończy Hymn Bożego Narodzenia (data publikacji nieznana). Podczas koncertu o kolędach opowie redaktorka ich wydania nutowego – dr Anna Ryszka-Komarnicka.
O kolędach
"Sposób opracowania kolęd przez Nowowiejskiego odznacza się wyraźnym artystycznym zacięciem. Linia melodyczna bywa znacząco urozmaicona w stosunku do prostego pierwowzoru, znanego choćby z popularnych śpiewników, a jej prowadzenie nierzadko wędruje z najwyższego głosu do niższych. Zdarzają się niełatwe imitacyjne wejścia głosów, dialogowanie między głosami (lub ich parami), efekty echa, zestawianie mniejszej obsady z odcinkami śpiewanymi przez tutti (cały chór)". [Anna Ryszka-Komarnicka]
WYKONAWCY
CHÓR INSIEME
dyrygent: MONIKA BACHOWSKA
Więcej szczegółów na temat koncertu znajduje się tutaj.
Najczęściej czytane:
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.