Aktualności
Dzień Edukacji Muzycznej 2018 za nami!
2018-10-30
W tym roku w gościnnych progach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach przy ul. Ułańskiej 7b gościliśmy prawie 300 nauczycieli i chórmistrzów z całej Polski!
Dzień Edukacji Muzycznej jest cyklicznym ogólnopolskim kongresem pozwalającym na doskonalenie warsztatu metodycznego nauczycieli szkół muzycznych. Jest skierowany do wszystkich aktywnych zawodowo pedagogów, a jego celem jest m.in. umożliwienie podniesienia kwalifikacji, rozszerzenia repertuaru publikacji pedagogicznych, a także integracji środowiska nauczycielskiego. Uczestnictwo w tym wydarzeniu może być cenną pozycją w planie rozwoju zawodowego nauczycieli i okazją do wymiany doświadczeń pedagogicznych.
DEM odbywa się co roku w październiku w innym mieście Polski. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny.
Tegoroczną edycję otworzyło spotkanie-rozmowa z Nauczycielem Roku 2017, Sylwianą Firin-Gramowską. Następnie ujęte w bloki programowe zostały lekcje pokazowe dotyczące metodyki nauczania gry na:
• flecie,
• klarnecie,
• oboju,
• fagocie,
• akordeonie,
• skrzypcach,
• wiolonczeli
• kontrabasie,
a także pracy z zespołami kameralnymi: z kwartetem smyczkowym, triem fortepianowym, zespołem dixielandowym, kwintetem dętym blaszanym i triem stroikowym. Osobny blok stanowiły warsztaty dla dyrygentów chóralnych. Całość zamknął koncert Krakowskiego Kwintetu Dętego, którego członkowie również prowadzili zajęcia ze swoich specjalności, oraz wykład dr Jadwigi Śmieszchalskiej o fizjologii muzyki.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z TEGO WYDARZENIA
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku oraz komunikatów na stronie - już za jakiś czas informacje o kolejnej edycji wydarzenia!
Do zobaczenia za rok!
Najczęściej czytane:
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.