Aktualności
Fryderyki 2008 rozdane!
2008-04-08
Pierwszą część gali wręczenia statuetek polskich nagród muzycznych - w kategoriach muzyki poważnej i jazzu - zorganizowano w warszawskiej Bazylice oo. Salezjanów. Druga część galowego wieczoru, poświęcona muzyce rozrywkowej, odbyła się w Fabryce Trzciny. Fryderyki 2008 - najważniejsze polskie nagrody muzyczne otrzymali m.in. Paweł Łukaszewski za album "Sacred Music" w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna, a także "Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 14" w kategorii Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa.
MUZYKA POWAŻNA
Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna
Józef ZEIDLER - Musica Sacromontana
Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa
Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 14 / Ciemne jutrznie
Anna Mikołajczyk, Magdalena Szewczyk, Piotr Olech, Krzysztof Szmyt, Mirosław Borczyński, CONCERTO POLACCO pod kierownictwem Marka Toporowskiego
Album Roku Muzyka Kameralna
LUTOSŁAWSKI Piano Duo
Album Roku Muzyka Solowa
Fryderyk CHOPIN - Preludia
Rafał Blechacz
Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
Mieczysław KARŁOWICZ; Emil MŁYNARSKI - Polish Spirit
Nigel Kennedy oraz Polish Chamber Orchestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
Album Roku Muzyka Współczesna
Paweł ŁUKASZEWSKI - Sacred Music
Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet
Karol SZYMANOWSKI - Songs. Ops 31 & 49
Anna Mikołajczyk, Edward Wolanin
Fonograficzny Debiut Roku
Anna MIKOŁAJCZYK (Szymanowski: Songs - Recital Wokalny)
Kompozytor Roku
Paweł SZYMAŃSKI
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
Fryderyk CHOPIN - Preludia
Rafał Blechacz
JAZZ
Jazzowy Album Roku
PIOTR WOJTASIK SO Jazz Records - Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa
Circle
Jazzowy Muzyk Roku
PIOTR WOJTASIK
MUZYKA ROZRYWKOWA
Produkcja Muzyczna Roku
Marcin Macuk (produkcja muzyczna) oraz Leszek Kamiński i Wojtek Łopaciuk (realizacja) za album: HEY - MTV Unplugged
Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna
HEY QL Music
MTV Unplugged
Projekt graficzny: Piotr Bujnowski
Kompozytor Roku
WOJCIECH WAGLEWSKI
Autor Roku
KATARZYNA NOSOWSKA
Najlepszy Album Zagraniczny
FOO FIGHTERS RCA/SonyBMG Music Entertainment
Echoes, Silence, Patience & Grace
Album Roku ETNO/FOLK
ZAKOPOWER KAYAX Production
Na siedem
Album Roku PIOSENKA POETYCKA
Aga ZARYAN Cosmopolis/4ever Music
Umiera piękno
Album Roku ROCK / METAL
HEY QL Music
MTV Unplugged
Album Roku HIP-HOP / R & B
O.S.T.R. Asfalt Records
HollyŁódź
Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA
NOSOWSKA QL Music
UniSexBlues
Album Roku POP
RAZ DWA TRZY 4ever Music
Młynarski
Grupa Roku
RAZ DWA TRZY
Wokalistka Roku
KATARZYNA NOSOWSKA
Wokalista Roku
TOMASZ LIPNICKI
Videoklip Roku
NOSOWSKA: Era Retuszera QL Music
Reżyser videoklipu: Anna Maliszewska
Piosenka Roku
NOSOWSKA QL Music
Era Retuszera
GŁOSAMI PUBLICZNOŚCI
Nowa Twarz Fonografii
FEEL
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.