PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Andrzej Krzanowski

Andrzej Krzanowski

1951-1990

Kompozytor, pedagog, wykonawca współczesnej muzyki akordeonowej. Uczeń Henryka Mikołaja Góreckiego (kompozycja) i Joachima Pichury (akordeon). Debiutował jako kompozytor na festiwalach Młodzi Muzycy Młodemu Miastu w Stalowej Woli (1975, 1976) oraz Spotkaniach Muzycznych w Baranowie (1976), prezentując cykl wokalno-instrumentalno-scenicznych Audycji I-IV

 

W 1984 i 1986 wykładał na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt, a w 1987 na Time of Music w Viitasaari (Finlandia).

 

Andrzej Krzanowski jest twórcą muzyki kameralnej małych i dużych form o niekonwencjonalnym składzie instrumentalnym, często w połączeniu z głosem ludzkim lub muzyką z taśmy, najczęściej z udziałem akordeonu. Inspiracją była dla niego współczesna literatura, chętnie posługiwał się też cytatem (Bach, Szymanowski, Górecki). Umiał stworzyć niezwykły klimat o dużej skali ekspresji, od żywiołowej (Koncert na orkiestrę) po liryczno-kontemplacyjną (II Symfonia, III Kwartet smyczkowy). Wychodząc od akordeonu, dzięki niezwykłej wyobraźni artystycznej, stał się prawdziwym odkrywcą nowych - nie tylko dla tego instrumentu - obszarów muzyki naszego wieku.