PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Archiwum Aktualności

„I Symfonia – Prawda?” Aleksandra Nowaka zabrzmi podczas festiwalu Malta w Poznaniu
„I Symfonia – Prawda?” Aleksandra Nowaka zabrzmi podczas festiwalu Malta w Poznaniu
2021-06-14

„Co to jest prawda? Gdzie ma swoją siedzibę? Gdzie ma swój zarząd?” – te i inne pytania postawione przez Ryszarda Krynickiego w jego wierszu Prawda? stały się podstawą jednego z najnowszych utworów Aleksandra Nowaka. Zamówiona przez Fundację Malta I Symfonia – Prawda? będzie częścią Projektu Krynicki, w ramach którego po raz pierwszy zaprezentowane będą utwory trzech kompozytorów napisane do wierszy Ryszarda Krynickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej poezji współczesnej.
 

Kto poza Chopinem, Moniuszką i Szymanowskim? Odkrywamy Dziedzictwo Muzyki Polskiej
Kto poza Chopinem, Moniuszką i Szymanowskim? Odkrywamy Dziedzictwo Muzyki Polskiej
2021-06-10

Dzięki wspólnemu, wieloletniemu projektowi Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, szybko udaje się nadrabiać ogromne cywilizacyjne zaległości w dziedzinie muzyki, które powstały jeszcze w czasach rozbiorów.

Dziedzictwo Muzyki Polskiej – konferencja
Dziedzictwo Muzyki Polskiej – konferencja
2021-06-08

Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina prowadzą od 2017 roku wspólny projekt: Dziedzictwo Muzyki Polskiej. To jedno z flagowych przedsięwzięć obu instytucji, mające na celu kompleksowe opracowanie dzieł muzyki polskiej powstałej w latach 1795–1918.

Startuje trzecia edycja rezydencji kompozytorskich composer.pl
Startuje trzecia edycja rezydencji kompozytorskich composer.pl
2021-06-07

Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny aktywizują środowisko młodych kompozytorów, otwierając nabór do następnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii. Zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia. 
 

Hanna Kulenty czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
Hanna Kulenty czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2021-06-01

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Czerwiec poświęcony jest rozmaitym aspektom duchowości w muzyce. Reprezentantką miesiąca jest Hanna Kulenty, twórczyni techniki musique surrealistique
 

GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!
GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!
2021-05-24

Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. Materiał zarejestrowany na płycie o symbolicznym numerze ANA 075 będzie można usłyszeć 6 czerwca równolegle w internecie, za pośrednictwem telewizji i radia w ramach koncertu z udziałem znakomitych wykonawców.
 

170. rocznica urodzin Antoniego Stolpego
170. rocznica urodzin Antoniego Stolpego
2021-05-23

Dzisiaj obchodzimy 170. rocznicę urodzin Antoniego Stolpego, kompozytora, którego utwory Polskie Wydawnictwo Muzyczne przywraca światu w ramach projektu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Wiele z utworów Antoniego Stolpego pozostawało do tej pory jedynie w rękopisach, między innymi w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej – wydania przygotowywane przez PWM będą w większości pierwszymi wydaniami utworów tego kompozytora.

„ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka koncertowo podczas Katowice Kultura Natura
„ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka koncertowo podczas Katowice Kultura Natura
2021-05-17

Katowice Kultura Natura, jeden z flagowych katowickich festiwali muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie koncertowe wykonanie opery ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. To wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że płyta z premierową rejestracją opery, wydana przez ANAKLASIS, ubiega się o zwycięstwo w tegorocznej edycji Fryderyków. 
 

Paweł Hendrich i Krzysztof Wołek: majowe prawykonania  na festiwalu KODY
Paweł Hendrich i Krzysztof Wołek: majowe prawykonania na festiwalu KODY
2021-05-12

Od początku Festiwalowi Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY przyświeca idea nawiązywania do rozmaitych zjawisk kulturowych oraz poszukiwania podobieństw i relacji między nimi. Tegoroczna edycja z hasłem „Przywoływanie” zajmie się refleksjami, a także inspiracjami pomiędzy formami muzyki dawnej i nowej. W programie 13. edycji lubelskiego festiwalu znalazły się utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Dzięki transmisjom koncertów każdy będzie mógł wysłuchać najnowszych dzieł Pawła Hendricha i Krzysztofa Wołka.
 

GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny PWM
GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny PWM
2021-05-05

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski i Ignacy Jan Paderewski wykonali w polskiej muzyce tę samą pracę, która w słowie dokonała się za sprawą trzech wieszczy romantyzmu oraz tytanów pozytywistycznej prozy. Ich utwory nie tylko imponują pięknem formy i wzruszają ładunkiem emocji, ale są też niestarzejącą się inspiracją dla współczesnych twórców. Przechowują dźwiękowy idiom polskości do którego chcąc nie chcąc, hołdem lub buntem, odnoszą się kolejne pokolenia artystów i melomanów, w przypadku GREAT ENCOUNTERS – najwybitniejsi przedstawiciele polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Katalogi Wydawcy Agenci