PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Wydawnictwa reprezentowane przez PWM na terenie Polski

Agifty


Boosey & Hawkes

Boosey & Hawkes

Brytyjskie wydawnictwo muzyczne, jedno z największych wydawnictw na świecie, specjalizujące się w wydawaniu muzyki klasycznej. Powstało w 1930 roku z połączenia dwóch znaczących firm: Boosey & Company i Hawkes & Son. Do 2003 roku było także jednym z głównych producentów instrumentów muzycznych (dętych i smyczkowych). Jest właścicielem praw do wielu znakomitych dzieł dwudziestowiecznych, takich kompozytorów, jak B. Bartók, L. Bernstein, B. Britten, A. Copland. Swój katalog stale wzbogaca o utwory kompozytorów współczesnych, wśród których są m.in. John Adams czy Louis Andriessen. Istotną część działalności firmy stanowi oddział BooseyMedia, który zleca i przygotowuje nagrania muzyki dla radia, telewizji czy kampanii reklamowych. W 2011 roku firma uruchomiła internetowy program Boosey & Hawkes Online Scores, który umożliwia wgląd do partytur utworów znajdujących się w katalogu B&H. W 2017 roku Boosey & Hawkes dołączył do Concord – szybko rozwijającej się niezależnej firmy zajmującej się nagraniami i wydawnictwami muzycznymi – jako pierwsza firma zajmująca się muzyką klasyczną grupy. Kontynuując działalność wydawniczą klasyczną, Concord nabył w 2019 roku wydawnictwo Sikorski Music Publishing z siedzibą w Hamburgu, z jego wieloma prawami autorskimi do kompozytorów rosyjskich i sowieckich.


Dmitri Shostakovich Publishers (DSCH)

Dmitri Shostakovich Publishers (DSCH)

Założone w 1993 wydawnictwo rosyjskie, które posiada prawa do wszystkich dzieł Dymitra Szostakowicza. Celem oficyny jest wydanie ich zarówno pod kątem wykonań profesjonalnych, jak też z przeznaczeniem dla miłośników muzyki. Wszystkie materiały wykonawcze przygotowywane przez DSCH powstają na podstawie autentycznych rękopisów.

W związku z wojną na Ukrainie współpraca została zawieszona.


Gehrmans Musikförlag

Gehrmans Musikförlag

Wydawnictwo szwedzkie, założone w 1893 roku przez Carla Gehrmana, będące dziś wiodącym wydawcą muzycznym w całej Skandynawii. Reprezentuje twórczość takich kompozytorów jak Hugo Alfvén, Tobias Broström, Lars-Erik Larsson, Rolf Martinsson, Benjamin Staern, Lille Bror Söderlundh, Eduard Tubin, czy Dag Wirén.


Josef Weinberger Ltd.

Josef Weinberger Ltd.

Josef Weinberger (1855–1928) rozpoczął działalność wydawniczą w Wiedniu w 1885 roku. Przez swoją bliską znajomość z Johannem Straussem II rozpoczął licencjonowanie i porządkowanie od strony prawnej jego operetek. Ten gatunek w katalogu Weinbergera zajął szczególne miejsce, dziś znajdują się w nim także operetki Carla Millöckera, Carla Zellera, Emmericha Kálmána, Oscara Nathana Straussa, Roberta Stolza czy Leo Falla, a dzięki rozpoczęciu współpracy z Glocken Verlag – wydawnictwo zarządza również prawami autorskimi do utworów Franza Lehára. Rozrywkowe dzieła sceniczne, brytyjskie musicale, prawa do reprezentacji na terenie Europy słynnych broadwayowskich spektakli – stanowią znaczną część działalności wydawnictwa. Oprócz tego jednak stale wzbogaca ono swój katalog w zakresie muzyki poważnej, mogąc pochwalić się współpracą z takimi kompozytorami, jak Stephen Hough czy Paul Patterson. 


Oxford University Press

Oxford University Press

W 2020 roku Boosey & Hawkes podpisał umowę z Oxford University Press, na mocy której B&H reprezentuje katalog i wszelkie prawa OUP na cały świat. OUP jest częścią Uniwersytetu w Oxford i jest jednym z najdłużej działających wydawców muzycznych na świecie. Jego dziedzictwo, które miało swój początek w 1923 roku, obejmuje dzieła takich kompozytorów, jak William Walton, Ralph Vaughan Williams i Constant Lambert. Dziś OUP opiera się na tym i z dumą publikuje dzieła wielu światowej sławy kompozytorów, w tym Boba Chilcotta, CeciliiMcDowall, Johna Ruttera, Sarah Quartel, Gabriela Jacksona, Howarda Skemptona, Macka Wilberg i wielu innych.


Peters

Peters

Niemieckie wydawnictwo muzyczne, jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie, założone w Lipsku w 1800 roku. W swej bogatej ofercie posiada utwory z zakresu muzyki klasycznej, przeznaczone na wszystkie składy wykonawcze – od instrumentów solowych, przez składy kameralne do wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych. Szczególnym uznaniem cieszą się tzw. Urtext-Ausgaben, wydania urtekstowe, tj. druki sporządzone wyłącznie na podstawie manuskryptów kompozytora, ucznia lub pierwszych wydań. Ciekawą propozycją wydawniczą jest seria Music Partner, w której najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej zostały zarejestrowane na płycie CD w postaci akompaniamentu orkiestrowego lub fortepianowego, co umożliwia, zarówno amatorom jak i profesjonalistom muzykowanie z najlepszymi wykonawcami. Od ponad 150 lat wydawnictwo Peters stosuje jeden charakterystyczny wzór dla okładek nutowych i w tym zakresie jest najbardziej rozpoznawalnym wydawnictwem na świecie. W 2023 wydawnictwo zostało częścią grupy wydawniczej Wise Music Group.


Ricordi

Ricordi

Włoskie wydawnictwo Ricordi, mające filie w Berlinie, Londynie i Nowym Jorku, posiada jeden z największych katalogów nutowych. W jego skład wchodzą dzieła legendarnych kompozytorów, takich jak: Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini i Gioacchino Rossini, Vincenzo Bellini i Gaetano Donizetti; utwory klasyków XX wieku: Luigiego Nona, Gérarda Grisey’a, Edgara Varese’a, czy mistrzów współczesności: Luci Francesconiego, Giorgia Battistelliego, Olgi Neuwirth i Julii Wolfe. Wraz z Éditions Durand-Salabert-Eschig (Paryż) i UMP Editio Musica Budapest, Ricordi współpracuje z Universal Music Publishing Group Classics & Screen, jedną z największych na świecie grup wydawniczych zajmujących się muzyką klasyczną. W katalogach zrzeszonych wydawnictw znajdują się utwory ponad 1900 kompozytorów, w tym Béli Bartóka, Claude’a Debussy’ego, Pascala Dusapina, Georgesa Aperghisa, Francisa Poulenca, Maurice’a Ravela i wielu innych. W portfolio Classics & Screen znajdują się również wydawnictwa Decca Publishing, w tym utwory twórców muzyki elektronicznej, współczesnej i filmowej takich twórców, jak Ben Frost, Isobel Waller-Bridge czy Max Richter.


Schott Music

Schott Music

Schott Music jest drugim po Breitkopf & Härtel najstarszym wydawnictwem muzycznym na świecie, które do dziś funkcjonuje pod własnym szyldem. Założył je w 1779 roku w Moguncji Bernhard Schott (1748-1809). Jest także jednym z wiodących światowych wydawców muzycznych, w swoim katalogu posiada ponad 31.000 tytułów w sprzedaży oraz ponad 10.000 tytułów wypożyczeniowych autorstwa takich kompozytorów, jak Gavin Bryars, Douglas J. Cuomo, Toshi Ichiyamagi, Hans Werner Henze, Paul Hindemith, Arthur Honneger, Vollmer Ludger, Carl Orff, Krzysztof Penderecki, Nino Rota, Richard Strauss, Igor Strawiński, Richard Wagner, czy Kurt Weil. Wśród wszystkich publikacji są zarówno kompletne edycje dzieł koncertowych i scenicznych, jak też literatura pedagogiczna, publikacje z zakresu muzyki rozrywkowej oraz multimedia. Szczególnym powodzeniem na rynku polskim cieszy się seria małych partytur (Eulenburg Edition). Ponadto Schott jest także właścicielem dwóch wytwórni fonograficznych: Wergo (- dokonującej nagrań muzyki współczesnej) oraz Intuition (- jazz). Szeroka działalność firmy obejmuje także centrum logistyczne MDS (Music Distribution Service) w Mainz-Hechtsheim, największe tego typu w Europie, zajmujące się dystrybucją nut, książek, czasopism oraz nagrań.
 


Universal Edition

Universal Edition

Universal Edition (UE) to jedno z najbardziej znaczących europejskich wydawnictw muzyki klasycznej. Założone w 1901 roku przez ponad 100 lat działalności wydał ponad 30 000 utworów, współpracując z tak znakomitymi kompozytorami, jak Béla Bartók, Anton Bruckner, Gustav Mahler, Arnold Schönberg, Leoš Janáček, Luciano Berio, Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen czy Arvo Pärt. Oprócz twórczości kompozytorów współczesnych publikuje także kolekcje dzieł wszystkich kompozytorów dawnych, jak np. twórczość Claudia Monteverdiego.


Wise Music Group

Wise Music Group

Grupa wydawnictw muzycznych z siedzibą w Londynie, zrzeszająca między innymi takie oficyny jak Novello & Company, Chester Music, Éditions Alphonse Leduc, Éditions Heugel, Éditions Hamelle, Éditions Choudens, Éditions Transatlantiques, Le Chant du Monde, J. Curwen and Sons, G. Schirmer / Associated Music Publishers, Edition Wilhelm Hansen, Unión Musical Ediciones, Shawnee Press,, czyBosworth Music GmbH. W swojej ofercie posiada tysiące tytułów z zakresu muzyki klasycznej i rozrywkowej, zarówno nutowych, jak i książkowych. Od 1995 roku dystrybuuje swoje wydawnictwa za pośrednictwem portalu internetowego Musicroom.com, największego tego typu sklepu internetowego na świecie.


Katalogi Wydawcy Agenci