PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2011 »


Anna Mikołajczyk-Niewiedział o operze
Anna Mikołajczyk-Niewiedział o operze "Madame Curie"
2011-11-21
Zapraszamy do wysłuchania ciekawych spostrzeżeń odtwórczyni głównej roli w operze Elżbiety Sikory "Madame Curie" - Anny Mikołajczyk - Niewiedział. Znakomita sopranistka opowiada swoich o przygotowaniach do tej roli, postrzeganiu wielkiej badaczki oraz odczuciach związanych z wykonywaniem tej partii.
Koncert Jazzowisko Trójmiasta - fotorelacja
Koncert Jazzowisko Trójmiasta - fotorelacja
2011-11-21
Piątkowy wieczór w Klubie Żak poświęcony był bohaterom książki Jazzowisko Trójmiasta. Niezwykłość koncertu polegała przede wszystkim na tym, że na kilkunastu metrach kwadratowych sceny w Klubie Żak zebrała się grupa nieprzeciętnych artystów, którzy tworzą historię jazzu w Trójmieście.
II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara w Filharmonii Lubelskiej
II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara w Filharmonii Lubelskiej
2011-11-18
Najnowsza kompozycja Wojciecha Kilara, II Koncert fortepianowy zabrzmi ponownie, tym razem w Filharmonii Lubelskiej podczas „Narodowego Koncertu Listopadowego” 27 listopada 2011 o godz. 20.00.
Elżbieta Sikora o operze
Elżbieta Sikora o operze "Madame Curie"
2011-11-18
Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wypowiedzi Elżbiety Sikory na temat jej najnowszej opery „Madame Curie”. Kompozytorka opowiada między innymi o powstawaniu opery, o spotkaniu z Hélène Langevin–Joliot, czy też o swoim postrzeganiu postaci słynnej badaczki.
90. urodziny profesora Mieczysława Tomaszewskiego
90. urodziny profesora Mieczysława Tomaszewskiego
2011-11-17
Dziś, 17 listopada, przypada jubileusz 90. urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego, wybitnego muzykologa i teoretyka muzyki, erudyty i humanisty, wychowawcy i inspiratora pokoleń muzykologów i miłośników muzyki.
Koncert NOSPR z okazji jubileuszu 60. urodzin Eugeniusza Knapika
Koncert NOSPR z okazji jubileuszu 60. urodzin Eugeniusza Knapika
2011-11-16
Wykonaniem Introduction to Mystery Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Gabriela Chmury uczci jubileusz sześćdziesięciolecia urodzin Eugeniusza Knapika, wybitnego kompozytora, silnie związanego z katowickim środowiskiem muzycznym.
Sukces opery
Sukces opery "Madame Curie" w Paryżu
2011-11-16
Z radością informujemy, że nowa opera Elżbiety Sikory „Madame Curie” została przyjęta przez paryską publiczność z ogromnym entuzjazmem. Szczególnie ciepło widownia nagrodziła kompozytorkę oraz znakomitą odtwórczynię głównej roli – Annę Mikołajczyk – Niewiedział. Publiczność urzekła ciekawa konstrukcja dzieła, szczególnie podkreślona przez reżysera, Marka Weissa oraz znakomita muzyka.
Koncert laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego
Koncert laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego
2011-11-15
17 listopada 2011 o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego.
Już dziś światowa premiera opery
Już dziś światowa premiera opery "Madame Curie" Elżbiety Sikory
2011-11-15
Już dziś, 15 listopada 2011 w Paryżu, w siedzibie UNESCO będzie miała miejsce światowa premiera opery Elżbiety Sikory "Madame Curie", realizowana z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Chemii oraz 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie.
Wszystkie symfonie Brahmsa na koncertach orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Semkowa
Wszystkie symfonie Brahmsa na koncertach orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Semkowa
2011-11-15
Dużą gratką dla miłośników muzyki Johannesa Brahmsa okażą się z pewnością najbliższe koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia, podczas których muzycy pod dyrekcją Maestro Jerzego Semkowa wykonają kolejno jego wszystkie cztery symfonie.

Najczęściej czytane:

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.