PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Grudzień 2011


Jubileusz 90. urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego
Jubileusz 90. urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego
2011-12-13
Wczoraj w salonie PWM miało miejsce niezwykłe spotkanie. Z okazji jubileuszu 90. urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego, wybitnego polskiego muzykologa i wieloletniego redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w murach naszego wydawnictwa zgromadziło się wielu byłych współpracowników, przyjaciół i gości, którzy zechcieli w tym szczególnym dniu otoczyć serdeczną myślą Jubilata.
III Symfonia Pawła Mykietyna  w wykonaniu Jadwigi Rappe i Orkiestry AUKSO
III Symfonia Pawła Mykietyna w wykonaniu Jadwigi Rappe i Orkiestry AUKSO
2011-12-12
III Symfonia Pawła Mykietyna, pięcioczęściowe dzieło zainspirowane hip-hopem, muzyką rockową i klubową zabrzmi w sobotę, 17 grudnia 2011 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Cosmos I i Suita z baletu Wesołe miasteczko Stefana Kisielewskiego w Filharmonii Podkarpackiej
Cosmos I i Suita z baletu Wesołe miasteczko Stefana Kisielewskiego w Filharmonii Podkarpackiej
2011-12-09
Podczas wieczornego koncertu w rzeszowskiej Filharmonii solista Jacek Rzym (marimba) oraz artyści Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Vito Cristoforo (fot.) wykonają – oprócz Koncertu na marimbę Emmanuela Séjourné i Suity z muzyki do baletu „Czarodziejska miłość” Manuela de Falli – dwa utwory Stefana Kisielewskiego: Cosmos I i Suitę baletową „Wesołe miasteczko”.
Polska premiera
Polska premiera "La tabernera del puerto" Pablo Sorozábala
2011-12-08
Na piątkowy i niedzielny wieczór 9 oraz 11 grudnia 2011 Filharmonia Narodowa, we współpracy z hiszpańskim Ministerstwem Kultury, Ambasadą Hiszpanii i Instytutem Cervantesa w Warszawie przygotowała wyjątkowy koncert, podczas którego zabrzmią – w całości lub fragmentach – hiszpańskie zarzuele.
Nowa książka -
Nowa książka - "Spotkania z Eugeniuszem Knapikiem" Krzysztofa Droby
2011-12-08
Dziś nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Katowicach ukazała się książka Krzysztofa Droby pt. "Spotkania z Eugeniuszem Knapikiem". Wydanie publikacji zbiega się z obchodami jubileuszu 60. urodzin kompozytora.
"Koncert na puzon i orkiestrę" Kazimierza Serockiego podczas"Night of brass" w Enschede
2011-12-07
10 grudnia 2011 podczas uroczystego koncertu „Night of brass” w holenderskim Muziekcenter Enschede zabrzmi „Koncert na puzon” Kazimierza Serockiego.
7-8 grudnia - 21. Portrety Kompozytorów
7-8 grudnia - 21. Portrety Kompozytorów
2011-12-07
Już dziś i jutro w ramach 21. edycji Portretów Kompozytorów wykonane zostaną utwory Mikołaja Góreckiego, Marcela Chyrzyńskiego i Bernadetty Matuszczak.
Premiera opery
Premiera opery "Pułapka" Zygmunta Krauzego w Operze Wrocławskiej
2011-12-06
Nowa, jednoaktowa opera Zygmunta Krauzego „Pułapka” już 17 grudnia 2011 zagości na deskach Opery Wrocławskiej.
II Festiwal Grudniowy -
II Festiwal Grudniowy - "Eugeniusz Knapik - w górę, w ciszę..."
2011-12-06
W dniach 13 – 16 grudnia 2011 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się II Festiwal Grudniowy – "Eugeniusz Knapik - w górę, w ciszę…" Będzie to kolejne, po niedawnym koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, wydarzenie artystyczne, wpisujące się w obchody jubileuszu sześćdziesiątych urodzin kompozytora.
Jubileusz prof. Andrzeja Rakowskiego
Jubileusz prof. Andrzeja Rakowskiego
2011-12-05
Profesor Andrzej Rakowski obchodzi jubileusz 80. urodzin w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. 5 grudnia grono współpracowników i przyjaciół wręczy panu profesorowi Księgę Pamiątkową "Interdisciplinary Studies in Musicology".

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.