Archiwum aktualności
« Wrzesień 2012 »
"Kogoś takiego dawno u nas nie było" - Newsweek o Agacie Zubel
2012-09-13
Dziś na festiwalu Sacrum Profanum wykonane zostaną cztery utwory Agaty Zubel. Koncertu będzie można wysłuchać w radiowej Dwójce. Tuż przed nim – na wzmocnienie apetytu - warto przeczytać artykuł o kompozytorce w najnowszym „Newsweeku”.Paweł Mykietyn -"Król Lear" - recenzje
2012-09-12
Niedzielna premiera „Króla Leara” wywołała sporo emocji. Zamieszczamy fragmenty recenzji, zdjęcia z koncertu oraz wypowiedź samego kompozytora dla radiowej Dwójki.Koncert monograficzny Aleksandra Nowaka - recenzje
2012-09-12
Kolejny punkt Sacrum Profanum - koncert monograficzny Aleksandra Nowaka, przeplatany utworami Aphex Twina, zaaranżowanymi na potrzeby wykonania przez zespół Alarm Will Sound, jest już za nami. Oto zebrane recenzje oraz zdjęcia z tego wydarzenia.Moniuszkiada w Warszawie - inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej
2012-09-11
16 września Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza otworzy sezon artystyczny 2012/2013 koncertem poświęconym twórczości Stanisława Moniuszki z okazji 140. rocznicy śmierci kompozytora.Jubileusz Wojciecha Kilara w Filharmonii Narodowej
2012-09-10
Filharmonia Narodowa pragnie uczcić 80. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara specjalnym koncertem 15 września 2012, o godz. 18:00.Otwarcie nowej siedziby Opery i Filharmonii Podlaskiej
2012-09-10
Po ponad sześciu latach od rozpoczęcia budowy w ostatni weekend września (28-30 września) Opera i Filharmonia Podlaska uroczyście zainauguruje swoją działalność.Dobrzyński, Lessel i Baird na koncercie muzyki kameralnej
2012-09-07
16 września o godz. 12.00 w Studio Koncertowym Radia Katowice w ramach cyklu „Partnerstwo” odbędzie się koncert muzyki kameralnej na instrumenty dęte i fortepian.Muzyka na Szczytach 2012
2012-09-06
W dniach 15.09 - 22.09. odbędzie się w Zakopanem VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, w programie którego nie zabraknie największych nazwisk polskiej muzyki, takich jak Kilar, Górecki, Karłowicz, Moniuszko czy Chopin.Muzyka Tadeusza Bairda na 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej
2012-09-06
8 września w Sali Filharmonii i Teatru w Słupsku na koncercie inauguracyjnym 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej zabrzmi „Koncert fortepianowy” Tadeusza Bairda.Wrześniowa trasa Adama Makowicza
2012-09-06
Adam Makowicz, bohater książki Marka Strasza "Grać pierwszy fortepian", koncertuje w Polsce. To niezwykła okazja zobaczyć i posłuchać jazzowego mistrza fortepianu na żywo.Najczęściej czytane:
Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to już stały punkt letnich aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zrodzony jako owoc pasji do słowa, festiwal rokrocznie gromadzi miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Polskie Wydawnictwo Muzycznego, które po raz czwarty stało się partnerem festiwalu, planuje aż trzy wydarzenia. Z myślą o najmłodszych uczestnikach proponuje warsztaty muzyczne; starsza publiczność natomiast ujrzy w nowym świetle postać najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina.
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.