Archiwum aktualności
Styczeń 2014 »
Koncert uczniowski w Sali Kameralnej PWM
2014-01-20
18 stycznia w Sali Kameralnej PWM w Warszawie (Fredry 8) odbył się koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wielu wspaniale wykonanych utworów m.in. Romualda Twardowskiego, Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewskiego i Mirosława Gąsieńca.Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI
2014-01-16
W Warszawie w dniach 26 stycznia – 9 lutego odbędzie się jedenasta edycja festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Festiwal jest zarazem oficjalnym zakończeniem obchodów Roku Lutosławskiego 2013.Konferencja z okazji Roku Kolberga
2014-01-16
9 I 2014 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Rok Kolberga. Minister Bogdan Zdrojewski organizację obchodów powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca, a dyrektora Instytutu Andrzeja Kosowskiego ustanowił koordynatorem obchodów. Koncerty inauguracyjne Roku odbędą się 21 lutego 2014 w Przysusze oraz 24 lutego 2014 w Warszawie.Wystawa "Artysta i jego świat - Wojciech Kilar" w Warszawie
2014-01-15
Od 15 stycznia do 15 lutego w gmachu PWM przy ul. Fredry 8 w Warszawie prezentowana będzie wystawa, poświęcona zmarłemu 29 grudnia 2013 roku Wojciechowi Kilarowi.Polska muzyka w czeskim radio
2014-01-14
W ciągu najbliższych trzech dni na antenie czeskiego radia ČRo Vltava prezentowane będą audycje z polską muzyką – przybliżą one twórczość m.in. Władysława Żeleńskiego, Kazimierza Sikorskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Adama Jarzębskiego.Audycja w TOK FM poświęcona kolędom Lutosławskiego
2014-01-14
13 stycznia w audycji OFF Czarek w stacji TOK FM odbyła się rozmowa Anny S. Dębowskiej i Cezarego Łasiczki, poświęcona płycie z kolędami i piosenkami dziecinnymi (DUX) i PWMowskiej serii "Lutosławski dzieciom".Artykuł o muzyce filmowej Wojciecha Kilara w "Dwutygodniku"
2014-01-13
„Propozycje nie do odrzucenia” to artykuł z najnowszego numeru „Dwutygodnika”, w którym Jan Topolski analizuje dokonania Wojciecha Kilara na polu muzyki filmowej.Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Limie
2014-01-13
w dniach 11-17 grudnia 2013 r. w Limie odbyła się druga edycja Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez peruwiańskie Narodowe Konserwatorium Muzyki oraz Ambasadę RP w Limie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministra Kultury Republiki Peru.I Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego - fotorelacja
2014-01-13
Dawid Jarząb - student Akademii Muzycznej we Wrocławiu został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. II Nagrodę otrzymał Dawid Runtz, laureatem III nagrody został Adam Domurat.Dodatek specjalny o Wojciechu Kilarze w "Tygodniku Powszechnym"
2014-01-09
Do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” dołączony został dodatek specjalny „Wojciech Kilar- wolny od zawsze”. Znajdują się w nim przeprowadzony w 2007 roku wywiad z Kompozytorem, artykuły poświęcone Jego twórczości oraz wspomnienia osób z Nim związanych, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Mieczysława Tomaszewskiego, Andrzeja Kosowskiego i Daniela Cichego.Najczęściej czytane:
Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.
17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca.
Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.
Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym.
Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?