Archiwum aktualności
« Październik 2014 »
Relacja z koncertu wieńczącego wydanie dzieł Karola Szymanowskiego
2014-10-23
Dla uczczenia zakończenia prac nad wydaniem Dzieł Karola Szymanowskiego, 18 października 2014 roku w Filharmonii Krakowskiej odbył się okolicznościowy koncert wypełniony w całości muzyką tego kompozytora. Teresa Chylińska, w dowód uznania za jej zasługi i ogrom pracy włożonej w przygotowanie wydania, została odznaczona przez prezesa Adama Radzikowskiego medalem Ad honorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Ostatnie dziesięciolecia pracy nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego.
2014-10-23
Gośćmi radiowej Dwójki w poniedziałek 20 października byli Teresa Chylińska, redaktor naukowy Dzieł Szymanowskiego oraz Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM. Tematem rozmowy, którą prowadził Adam Suprynowicz były skomplikowane losy wydania Dzieł Karola z Atmy.
Międzynarodowa Konferencja "Music+"
2014-10-23
Music+ to możliwość wymiany doświadczeń oraz wiedzy o metodach kształcenia muzycznego i tanecznego. W ramach seminarium odbędą się warsztaty, wizyty studyjne i konferencja, która ma na celu otwarcie na współpracę, popularyzację edukacji artystycznej, skierowanie uwagi na wartości artystyczne edukacji pozaformalnej w rozwoju młodego człowieka, niekonwencjonalne sposoby pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rozwój edukacji międzykulturowej.
Kwiaty dla Karola Szymanowskiego
2014-10-22
Dobiegły końca prace nad wydaniem źródłowo-krytycznym Dzieł Karola Szymanowskiego. To wyjątkowe wydarzenie, o randze historycznej, uczcili: Bogdan Tosza, Dyrektor Filharmonii Krakowskiej, Adam Radzikowski, Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Daniel Cichy, Redaktor Naczelny PWM, składając kwiaty przy sarkofagu Karola Szymanowskiego na Skałce w Krakowie.
Karol Szymanowski jest drugim po Fryderyku Chopinie polskim kompozytorem, którego komplet dzieł został wydany, a wszystko dzięki pracy i zaangażowaniu kilku pokoleń muzykologów, artystów, redaktorów, kopistów i drukarzy.
Szczególne podziękowania!
2014-10-22
Szanowni Państwo,
wiem, że niektórym wciąż trudno w to uwierzyć, ale tak - prace nad wydaniem źródłowo-krytycznym Dzieł Karola Szymanowskiego zostały zakończone!
Spotkanie promocyjne z udziałem Lady Camilli Panufnik i Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej i Dariusza Czaji.
2014-10-20
W najbliższą niedzielę odbędą się dwa interesujące spotkania.
O godz. 16.00 w księgarni Kurant na Rynku Głównym o Andrzeju Panufniku z Beatą Bolesławską-Lewandowską oraz Lady Camillą Panufnik rozmawiać będzie Redaktor Naczelne PWM Daniel Cichy.
IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego (17-26 października 2014)
2014-10-14
Festiwal poświęcony Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego twórczość stanowi inspirację dla wielu kompozytorów młodego pokolenia.
Dzień Edukacji Muzycznej
2014-10-13
Po kilku latach przerwy Polskie Wydawnictwo Muzyczne zorganizowało Dzień Edukacji Muzycznej. Tym razem 7 października br. zawitaliśmy w gościnne progi Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach.
Śląska Jesień Gitarowa 11 - 18.X.2014
2014-10-13
XV Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego odbywają się w Tychach w dniach 11-18 października 2014 r. Śląska Jesień Gitarowa to tydzień spotkań i koncertów najlepszych gitarzystów z całego świata.
Forum Opery Polskiej
2014-10-10
13 października br., a zatem w dniu sześćdziesiątej rocznicy rozpoczęcia działalności Opery Krakowskiej, odbędzie się Forum Opery Polskiej (Kraków, ul. Lubicz 48; godz. 10.30-14.30). Będzie to ważny punkt w programie jubileuszu Opery w związku z tematami, jakie zostaną podjęte w panelach dyskusyjnych. Współorganizatorem Forum jest warszawski Instytut Muzyki i Tańca.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.