Archiwum aktualności
« Październik 2014 »
Ewa Fabiańska-Jelińska kompozytorem-rezydentem Baltic Neopolis Orchestra w sezonie 2014/2015
2014-10-10
Rozpoczęła się rezydencja kompozytorska Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej w Baltic Neopolis Orchestra w ramach IV edycji programu IMiT „Kompozytor-rezydent”.
Październikowe prawykonania!
2014-10-10
10 października w Paryżu odbyło się prawykonanie utworu Hommage à Oskar Dawicki na orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna. Utwór został zamówiony przez Radio France, a wykonali go Radio France Philharmonic Orchestra.
Uroczystość nadania imienia Wojciecha Kilara Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach
2014-10-09
Uroczystość nadania imienia Wojciecha Kilara Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach odbędzie się 13 października 2014 r. w sali koncertowej ZPSM w Katowicach przy ul. Ułańskiej 7b o godz. 11.00.
.
Spotkanie z Adamem Makowiczem
2014-10-03
4 Października w Łódzkiej Akademii Muzycznej podczas ADI JAZZ Festival 2014 wystąpi miedzy innymi Adam Makowicz.
52. Bydgoski Festiwal Muzyczny Musica Antiqua Europae Orientalis
2014-10-02
52. Bydgoski Festiwal Muzyczny Musica Antiqua Europae Orientalis zakończy koncert poświęcony pamięci polskiemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi.
Bydgoski Festiwal Muzyczny jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez tego typu w Polsce. Co trzy lata poświęcony jest muzyce dawnej i odbywa się, pod nazwą Musica Antiqua Europae Orientalis. Podczas tegorocznej, trwającej od 12 września edycji zagrano już 15 koncertów - większość z nich w Filharmonii Pomorskiej, kilka w Toruniu i Gąsawie, k. Żnina, oraz we Frankfurcie n. Odrą.
Relacja z otwarcia NOSPR
2014-10-02
Podczas inauguracji nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia przekonaliśmy się o imponującym wyglądzie sali i jej fenomenalnej akustyce. Nie zabrakło też emocji, brawo na stojąco bił sam Krzysztof Penderecki. Podczas trzech części koncertu melomani usłyszeli dzieła kompozytorów polskich – Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara, I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa oraz IX Symfonię Ludwiga van Beethovena. Gwiazdą wieczoru był Krystian Zimerman, którego występ zakończyła owacja na stojąco. Gośćmi orkiestry byli także soliści: Ewa Tracz, Wiesław Ochman, Melanie Diener, Anna Lubańska, Christian Elsner i Dimitry Ivashchenko oraz wspaniały Chór Radia Bawarskiego. Całość poprowadził dyrektor artystyczny, I dyrygent NOSPR – Alexander Liebreich.
Ukazały się dwa nowe katalogi wypożyczeniowe!
2014-10-02
W katalogu Krótkie formy muzyczne (1’-10”), zebrane zostały wszystkie utwory z oferty Polskiego wydawnictwa Muzycznego, których wykonanie nie zajmie artystom więcej niż 10 min. koncertowego czasu.
Koncert "Młodzi na poważnie" w Filharmonii Krakowskiej
2014-10-01
W minioną niedzielę w Filharmonii Krakowskiej odbył się koncert „Młodzi na poważnie”. Wydarzenie było częścią Festiwalu Muzyki Filmowej „4Kids”.
Koncert inauguracyjny w Międzynarodowym Dniu Muzyki
2014-10-01
Uroczyste otwarcie nowej siedziby NOSPR uświetni występ wielu uznanych artystów. Wśród nich znajdzie się Krystian Zimerman, jeden z największych pianistów, silnie związany z Katowicami i z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.