PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM i Miasto Kraków zamykają Rok Moniuszki!

2019-10-29

Rok Moniuszki dobiega końca i choć oficjalne krakowskie zamknięcie jubileuszowego roku 200. urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, czyli koncert „Moniuszko dla wszystkich”, odbędzie się już dzisiaj (wtorek, 29 października) W ICE Kraków, to nie koniec aktywności, jakie przygotowaliśmy na zwieńczenie tych niezwykłych 12 miesięcy.


Już dziś, w trakcie koncertu, uczestnicy wydarzenia będą świadkami premiery pierwszego z 12-u przygotowanych przez PWM i zaplanowanych do końca roku odcinków animowanych filmów edukacyjnych „Stanisław Moniuszko dla dzieci”!

Cykl animacji o Stanisławie Moniuszce przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7–10 lat. Cała seria ma za zadanie w przystępny i ciekawy sposób przybliżyć najmłodszym historię życia i twórczości kompozytora. W tym celu cykl został podzielony na 3 części. W dwóch pierwszych odcinkach najmłodsi poznają rodzinę małego Stasia, a także dowiedzą się o latach jego nauki, początkach kariery kompozytorskiej i założeniu własnej rodziny. W kolejnych trzech odcinkach dzieci zapoznają się z W kolejnych trzech odcinkach dzieci zapoznają się z geografią świata, w którym żył „ojciec polskiej opery”, a także dowiedzą się o podróżach kompozytora i miejscach w Polsce i za granicą szczególnie związanych z jego twórczością. Pozostałych siedem odcinków skoncentruje się na największych muzycznych osiągnięciach Stanisława Moniuszki, zapozna najmłodszych z najważniejszymi tytułami dzieł scenicznych, pieśni wokalnych i utworów instrumentalnych jego autorstwa.



Cykl bajek Moniuszkowskich został przygotowany przez Annę Tarkowską, która pracuje jako grafik, twórca animacji i ilustrator, w nawiązaniu do ilustracji Marty Ruszkowskiej stworzonych do książeczki Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub. Za koncepcję serii odpowiada Paulina Richter. W nagraniach, jako lektor, gościnnie wziął udział aktor Andrzej Mastalerz. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.



Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie odcinki animowanych filmów edukacyjnych „Stanisław Moniuszko dla dzieci” będą publikowane na kanale YouTube PWM od 29 października w każdy wtorek aż do stycznia 2020 roku.

Poza koncertem „Moniuszko dla wszystkich!” organizowanym przez PWM we współpracy z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym, w roku Moniuszkowskim zaprosiliśmy wybitnych śpiewaków i pianistów do  nagrania cyklu pieśni i tutoriali z serii Śpiewnik – nie tylko – domowy, przeprowadziliśmy serię warsztatów dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i cały czas jeszcze prowadzimy w Saloniku Moniuszkowskim w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej warsztaty z serii „Tatulczyk Moniuszko”. Do końca roku zaplanowanych jest jeszcze kilka spotkań z najmłodszymi, w trakcie których mają oni okazję do wspólnego muzykowania i zabawy, ale przede wszystkim do poznawania świata dźwięków i postaci samego Stanisława Moniuszki.

Mimo więc, że oficjalne obchody roku Moniuszki dobiegają końca, my wcale oficjalnie z Moniuszką nie chcemy się żegnać! Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych, bo gwarantujemy, że o „ojcu polskiej opery” do końca tego roku pojawi się jeszcze niejedna informacja!

Najczęściej czytane:

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.