PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

2019-10-17

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

 

Koncert MONIUSZKO dla wszystkich! kierowany jest do młodych wykonawców i odbiorców, ukazując w nowym świetle i wyjątkowym wykonaniu znane i najbardziej popularne kompozycje Stanisława Moniuszki.

 

Wydarzenie skupi w największej sali koncertowej Krakowa solistów Opery Krakowskiej, ponad 400 członków chórów dziecięcych i młodzieżowych, którym towarzyszyć będzie orkiestra młodych muzyków Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej oraz 1500 słuchaczy, którym stwarzamy przestrzeń do wspólnego świętowania, odkrywania i cieszenia się najbardziej popularnymi utworami Stanisława Moniuszki. Gościnny udział w koncercie zapowiedziała także Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Czeka nas tego dnia moc atrakcji!

 

Zachęcamy uczniów małopolskich szkół do uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względów logistycznych musi jednak zostać potwierdzony u organizatora. Prosimy o rejestrowanie zorganizowanych grup pod adresem: paulina_richter@pwm.com.pl. Warunkiem uczestniczenia w koncercie jest informacja zwrotna z potwierdzeniem udziału grupy.

 

Wszystkich uczniów, którzy będą uczestniczyć w koncercie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym i przygotowania pracy (technika dowolna, format A4 lub A3) przedstawiającej Stanisława Moniuszkę. Prosimy o dostarczenie pracy do ICE Kraków przed koncertem, w godzinach 12:00-13:00. Jury powołane przez Organizatora wyłoni zwycięską pracę, której autor otrzyma nagrodę-niespodziankę. Będzie warto! Warunkiem udziału w konkursie jest zapoznanie się z REGULAMINEM oraz dostarczenie wraz z pracą oświadczenia dotyczącego danych osobowych (załącznik do REGULAMINU).

 

Chociaż koncert kierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, gorąco zachęcamy do uczestniczenia w nim wszystkich miłośników twórczości Stanisława Moniuszki. Bezpłatne wejściówki dla uczestników indywidualnych będą do odebrania na tydzień przed koncertem, od 22 października w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2).

 

ZAPRASZAMY!

 

 

kiedy: wtorek, 29.10.2019, godz. 13:00

gdzie: Centrum Kongresowe ICE Kraków (ul. M. Konopnickiej 17)

 

zgłoszenia i informacje: paulina_richter@pwm.com.pl

 

w programie: wybrane pieśni i arie Stanisława Moniuszki m.in. w aranżacji Romana I. Drozda na chór dziecięcy i orkiestrę smyczkową (wyd. PWM)

 

wykonawcy:

Chór ANGEL VOICE

Chór CANTUS Centrum Kultury i Sportu w Miechowie

Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej

Chór Dziecięcy Rabki-Zdroju

Chór FERMATA

Chór LOVE MUSIC

Chór Kameralny VIVACE OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie

Chór KANTATA

Chór KRÓLEWSKIE SŁOWIKI

Chór RAGGI DI SOLE z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej

Chór Dziecięcy JORDANOWSKI WIOLINKI

Chór CANTANTES ANGELICUS

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna FRESCO SONARE

Monika Bachowska – dyrygent

 

z gościnnym udziałem solistów Opery Krakowskiej:

Monika Korybalska – mezzosopran

Jarosław Bielecki – baryton

Katarzyna Starzycka – fortepian

 

prowadzenie: Anna Sokołowska, Sławomir Rokita

 

organizatorzy:

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Miasto Kraków

Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

partner:

Opera Krakowska

Województwo Małopolskie

 

koordynacja i produkcja wydarzenia:

ART & SOUND producers

 

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

Najczęściej czytane:

Opera Alka Nowaka na AUKSODRONE X-TRA

Jeszcze w tym roku podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia AUXODRONE X-TRA AUKSO przypomnimy operę Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów napisaną do libretta Olgi Tokarczuk. 
 

Koncert na zakończenie Roku Moniuszkowskiego

Moniuszko JEST dla wszystkich: starszych i młodszych, grających i śpiewających, amatorów i profesjonalistów, wykonawców i słuchaczy. Udowodniliśmy to niezwykłym koncertem zamykającym obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie, który odbył się 29 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

E-ŚPIEWNIK Stanisława Moniuszki zabrzmi w Paryżu

14 listopada w paryskim Cité Internationale des Arts zaprezentowany zostanie materiał z płyty Stanisław Moniuszko E-ŚPIEWNIK, sygnowanej marką ANAKLASIS. Podczas koncertu usłyszymy: nagradzaną śpiewaczkę o międzynarodowej renomie Agatę Zubel, wirtuoza wiolonczeli i błyskotliwego improwizatora Andrzeja Bauera oraz Cezarego Duchnowskiego, wytrawnego twórcę i wykonawcę muzyki komputerowej, algorytmicznej i improwizowanej. Tego wieczoru będzie miała miejsce także francuska premiera książki o kompozytorce – Agata Zubel: Entrée en matière.

Listopadowe koncerty w ramach TUTTI.pl

Spieszymy z podpowiedziami listopadowych terminów koncertów w ramach TUTTI.pl. Pierwsze dwa, które odbyły się w Szczecinie 3 i 5 listopada już za nami: artyści Opery na Zamku wykonali utwory Stanisława Moniuszki (Na kwaterunku, Widma) oraz Romana Palestra (Pieśń o ziemi). Gorąco zapraszamy na kolejne.

Karłowicz i Moniuszko – po raz pierwszy cyfrowo na żywo

Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności nowych technologii w świecie muzyki, którą nagrywamy, odtwarzamy, zapisujemy na playlistach. A gdybyśmy odważyli się pójść krok dalej? Podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyjątkowego koncertu Polska Orkiestra Młodzieżowa zagra muzykę Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza nie z tradycyjnego, papierowego wydania, a z tabletów!

Kompozytor miesiąca – Marta Ptaszyńska

Listopad: spadają ostatnie liście z drzew, a wraz z nimi kartki z kalendarza. W Polskim Wydawnictwie Muzycznym oznacza to jedno: zmianę bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. Od dzisiaj ze zwiększoną częstotliwością przyglądamy się twórczości i słuchamy utworów Marty Ptaszyńskiej.

Entuzjastyczne przyjęcie najnowszych kompozycji Pawła Łukaszewskiego

Początek listopada przyniósł prawykonania dwóch utworów na chór mieszany Pawła Łukaszewskiego, kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Podczas wyjątkowego koncertu w estońskim Arvo Pärt Centre publiczność mogła wsłuchać się w brzemienie Corpus Christi responsoria i Popule meus na chór mieszany w wykonaniu światowej klasy zespołu Collegium Musicale kierowanego przez Endrika Üksvärava. 

Wyniki jesiennego naboru TUTTI.pl

Z przyjemnością publikujemy wyniki jesiennego naboru wniosków do projektu TUTTI.pl. Tym razem dofinansowanie otrzymają 23 wnioski złożone przez 14 instytucji.

Prawykonania utworów na chór mieszany a cappella Pawła Łukaszewskiego

Wprowadzająca w nastrój kontemplacji muzyka Pawła Łukaszewskiego, kompozytora od lat związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym świetnie wpisuje się w znamienny dla późnej jesieni czas zadumy. Początek listopada przyniesie prawykonania jego dwóch utworów na chór mieszany a cappella. Podczas koncertów w Estonii poznamy Corpus Christi responsoria i Popule meus

PWM i Miasto Kraków zamykają Rok Moniuszki!

Rok Moniuszki dobiega końca i choć oficjalne krakowskie zamknięcie jubileuszowego roku 200. urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, czyli koncert „Moniuszko dla wszystkich”, odbędzie się już dzisiaj (wtorek, 29 października) W ICE Kraków, to nie koniec aktywności, jakie przygotowaliśmy na zwieńczenie tych niezwykłych 12 miesięcy.