Aktualności
Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!
2019-10-17
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.
Koncert MONIUSZKO dla wszystkich! kierowany jest do młodych wykonawców i odbiorców, ukazując w nowym świetle i wyjątkowym wykonaniu znane i najbardziej popularne kompozycje Stanisława Moniuszki.
Wydarzenie skupi w największej sali koncertowej Krakowa solistów Opery Krakowskiej, ponad 400 członków chórów dziecięcych i młodzieżowych, którym towarzyszyć będzie orkiestra młodych muzyków Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej oraz 1500 słuchaczy, którym stwarzamy przestrzeń do wspólnego świętowania, odkrywania i cieszenia się najbardziej popularnymi utworami Stanisława Moniuszki. Gościnny udział w koncercie zapowiedziała także Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Czeka nas tego dnia moc atrakcji!
Zachęcamy uczniów małopolskich szkół do uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względów logistycznych musi jednak zostać potwierdzony u organizatora. Prosimy o rejestrowanie zorganizowanych grup pod adresem: paulina_richter@pwm.com.pl. Warunkiem uczestniczenia w koncercie jest informacja zwrotna z potwierdzeniem udziału grupy.
Wszystkich uczniów, którzy będą uczestniczyć w koncercie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym i przygotowania pracy (technika dowolna, format A4 lub A3) przedstawiającej Stanisława Moniuszkę. Prosimy o dostarczenie pracy do ICE Kraków przed koncertem, w godzinach 12:00-13:00. Jury powołane przez Organizatora wyłoni zwycięską pracę, której autor otrzyma nagrodę-niespodziankę. Będzie warto! Warunkiem udziału w konkursie jest zapoznanie się z REGULAMINEM oraz dostarczenie wraz z pracą oświadczenia dotyczącego danych osobowych (załącznik do REGULAMINU).
Chociaż koncert kierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, gorąco zachęcamy do uczestniczenia w nim wszystkich miłośników twórczości Stanisława Moniuszki. Bezpłatne wejściówki dla uczestników indywidualnych będą do odebrania na tydzień przed koncertem, od 22 października w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2).
ZAPRASZAMY!
kiedy: wtorek, 29.10.2019, godz. 13:00
gdzie: Centrum Kongresowe ICE Kraków (ul. M. Konopnickiej 17)
zgłoszenia i informacje: paulina_richter@pwm.com.pl
w programie: wybrane pieśni i arie Stanisława Moniuszki m.in. w aranżacji Romana I. Drozda na chór dziecięcy i orkiestrę smyczkową (wyd. PWM)
wykonawcy:
Chór ANGEL VOICE
Chór CANTUS Centrum Kultury i Sportu w Miechowie
Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Chór Dziecięcy Rabki-Zdroju
Chór FERMATA
Chór LOVE MUSIC
Chór Kameralny VIVACE OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie
Chór KANTATA
Chór KRÓLEWSKIE SŁOWIKI
Chór RAGGI DI SOLE z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej
Chór Dziecięcy JORDANOWSKI WIOLINKI
Chór CANTANTES ANGELICUS
Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna FRESCO SONARE
Monika Bachowska – dyrygent
z gościnnym udziałem solistów Opery Krakowskiej:
Monika Korybalska – mezzosopran
Jarosław Bielecki – baryton
Katarzyna Starzycka – fortepian
prowadzenie: Anna Sokołowska, Sławomir Rokita
organizatorzy:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Miasto Kraków
Krakowskie Biuro Festiwalowe
partner:
Opera Krakowska
Województwo Małopolskie
koordynacja i produkcja wydarzenia:
ART & SOUND producers
© PWM / rys. Mateusz Kołek
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.